Sosyal Medyada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sosyal Medyada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sosyal medya günümüz dünyasında vazgeçilemez boyutlara ulaşan en aktif iletişim ve teknoloji yöntemidir. Sosyal medya kullanımı pek çok kesim tarafından yanlış kullanıldığı, gereği gibi yararlanılmadığı ya da bilinçli olarak olumsuz niyetlerle yönetildiği konusunda tepki almaktadır. Bu tepkilerin haklılık payı mevcut. Nitekim yapılan bir paylaşım artık haber niteliği taşıyabilmektedir. Bu haber üzerinde spekülasyonlar oluşturulmakta, kitleler etki altında bırakılabilmektedir.

Sosyal medyada yapılan hatalar nelerdir? Bu soruyu örneklendirecek olursa; gerçek bilgiyi araştırma, öğrenme, merak etme güdüsünü ortadan kaldırdı düşüncesine erişmiş olmaktır. Zira her yazılıp çizilen doğru bilgiyi yansıtmamaktadır. Bazen siyasi, bazen ideolojik, bazen tutucu düşüncelerle düzenli ve bilinçli servisler yapılmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyada yapılan hatalar paylaşımı doğru olarak görmemek, araştırıp bakmamak gibi hatalardır.

Sosyal medyada yapılan hatalar ise insanların üslup bozukluğu ile diyalog kurmalarıdır. Nasılsa yüz yüze gerçekleşen bir diyalog değil düşüncesinden dolayı insanların kişilikleri hedef altına alınabilmekte, kişiliklerine sözler edilebilmektedir. Sosyal medya kullanımında gerçekleşen bu hataları en aza indirmek yahut hiç yapmamaksa elimizdedir. Biraz anlayış, biraz gerçeğin peşinden gitmek ve hemen kanmamak yeterli bir tedbir olacaktır.

Sosyal medya mecrasını olumlu ve güzel yönüyle kullanmak herkesin yararına olacaktır. Nitekim sosyal medya bilinçli kullanıldığında yarar sağlayabilmektedir. Haber bültenlerini beklemeye gerek kalmadan olan bitenden haberdar olunmaktadır. Aynı zamanda televizyon dünyasında yansıtılmayan şeylere de hâkim olunabilmektedir.

Ancak bütün bu olumlu yanlarına rağmen bilinçli olarak bu haberleri kötüye yormak ve bu şekilde kullanmakta yine sosyal medya kullanımında karşılaşılan hatalardan biridir. Bir haber etrafında fevri davranarak düşüncede bulunmak ve hızlıca bunu yaymak bir anda çok yoğun şekilde kitlelere olayı aktarmaya neden olmaktadır. Sosyal medya konusunda yanlış bilgiyi yaymak, bununla kitleleri harekete geçirmek, yanıltmak en bilindik yapılan hatalardan biridir.

 

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

papyon 256x165 - Papyon Kapandı

Papyon Kapandı

Papyon.com Yemeksepeti bünyesinde yer alan, açıldığı günlerde oldukça ses getiren online rezervasyon uygulaması papyon.com da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir