İnternetten İş Bulmak

Yazı Başlıkları

İnternetten İş Bulmak

İnternetin hayatımızın her alanında vazgeçilmez bir noktaya gelmesi, hepimiz için kabul edilmiş bir gerçek.

Ev almak, araba almak, yemek siparişi vermek, hatta içeceğimiz 1 bardak kahveyi almak için bile interneti kullanıyoruz. Haftalık mutfak alışverişi bile artık sanal marketler üzerinden yapılır oldu. İnterneti bu kadar benimseyip teslim olmuşken elbette iş, kariyer konularında da internete danışıyoruz.

 

gazete ilan sayfasi - İnternetten İş Bulmak
Gazete İlan Sayfası

Hatırlarsınız, bundan yıllar önce gazetelerde ilan sayfaları vardı. iş ya da ev, araba vb aradığımız zaman bu sayfalardan faydalanırdık. Gerçi hala gazetelerde ilan sayfaları var ancak kaçımız bu sayfalara bakıyoruz, tartışılır. Artık iş güç konusunda attığımız ilk adım google ı açıp uygun bir kariyet sitesi bulmak oluyor. İlk akıla gelen sitelerin başında da kariyer.net geliyor. Sonrasında SecretCv, Yenibiriş derken pek çok kariyer sitesi var. Çoğu işveren tüm kariyer sitelerinde ilan yayınlıyor, kimisi de belirlediği kariyer sitesi üzerinden ilanlarını yayınlıyor. Kendi web sitesini ya da LinkedIn i kullananlar da mevcut.

 

Sitelerdeki ilan sayısı arttıkça editörlerin kontrolü de zayıflamaya başladı. Her geçen gün kariyer sitelerindeki alakasız, saçma sapan ve sömürü odaklı ilanlar da artmaya devam ediyor. Tabi bu ilanlar sosyal medyada hızla yayıldıktan sonra kariyet siteleri bu ilanları kaldırmak durumunda kalıyor. Belkide arka planda kimin ne gibi bir ilan açtığı ile değil de sadece aldıkları üyelik bedelleri ile ilgileniyorlardır?

 

Artık kariyer siteleri genel olarak ilan sayfalarında ortalama görüntüleme ve başvuru sayılarını da gösteriyor. Bu veriler paylaşıldığından beri şirketlerin ihtiyaçtan çok veri toplayıp, cv havuzu oluşturma odaklı ilan açtıklarını görür olduk. 3 aydır açık olan ilan, binlerce görüntüleme, yüzlerce başvuru. Ama bu kadar kişi içerisinden de şirkete uyan 1 kişi çıkmamış, tuhaf. Bulunmaz Hint kumaşı da arıyor olabilirler.

 

Kariyer Sitelerinde İş Başvurusu Yapmak

Maalesef kariyer sitelerindeki başvurular genel olarak cevapsız kalıyor. Şimdiye kadar gördüğüm kadarı ile şirketler hep referans, öneri usulü eleman almayı tercih ediyorlar. Kariyer sitelerinde ilan açsalar bile bu yol daha güvenilir geliyor elbette. Ya da LinkedIn tüm bu web sitelerinden daha verimli oluyor. En azından ilanı yayınlayan şirket yetkilileri gerçekten ihtiyaç doğrultusunda ilan yayınlıyorlar. Gerçi genel olarak iş ilanı açmak yerine, profillerinde bu konuda bir paylaşım yapmayı tercih ediyorlar. Ya da şirketlerin insan kaynakları yetkilileri istedikleri özelliklere sahip kişilere özel mesaj atarak teklifte bulunabiliyorlar.

 

Özetlemek gerekirse, elbette iş arama süreçlerinde kariyer sitelerinden faydalanmamız gerekiyor. Ancak bu  portalların her zaman tam amacına göre kullanılmadığını da aklımızdan çıkartmamamız gerek.

Hakkında emre

www.zahiridunya.net

Bunları da okuyun

wordpress 310x165 - Wordpress'te Yanıtlanmayan Yorumları Listeleme

WordPress’te Yanıtlanmayan Yorumları Listeleme

Yorumlar, sitenizde kullanıcı etkileşimi oluşturmanın kolay bir yoludur. Etkileşimi arttırmak için, kullanıcılarınızla iletişim kurmanız, sorularınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir