Themeforest Ürün İadesi Nasıl Yapılır? İade Rehberi

Tema, yazılım v.b onbinlerce ürün seçeneğini bünyesinde barındıran Themeforest.com adresine sanırım web tasarımla ilgilenip girmeyen yoktur.  Ancak hem doların ülkemizde değerli olması, hemde ortalama bir temanın bugünün şartlarında 350 TL gibi rakama tekabül etmesi, sipariş öncesinde bizleri oldukça düşündürmekte.

Bu yazımızda ise ThemeForest üzerinden alınan ürünün iade işlemleri ile ilgili detaylı bir anlatım yapacağız. ThemeForest iade işlemleri, iade süreci, görüşmeler ve dahası.

Tema/yazılım Seçimi

ThemeForest, her ne kadar ağırlıklı olarak WordPress üzerine ürünler barındırsa da bünyesinde yüzlerce farklı alt seçeneğe sahip kategoriler, ve bu kategorilerde yer alan onbinlerce ürün seçeneği mevcuttur. Seçtiğimiz bir tema için oldukça detaylı anlatımlar, özellikleri içeren bilgilendirmeler, kullanıcı yorumları v.b daha birçok şeye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Satıcının sağladığı demo ve ekran görüntüleri, sipariş aşamasında bizlerde oldukça fayda sağlamakta.

Ne yazık ki her yazılımda olduğu gibi demo içerikleri inceleyerek sipariş verildiğinde genellikle sonu hüsran ile bitiyor. Çünkü satın alacağınız temayı yapan bir yazılımcı ve işinin de ehli. Sizler var olan bir yapıya tema yüklediğinizde hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Çünkü optimizasyon eksik.

ThemeForest Sipariş Sonrası

Temanızı beğendiğiniz ve siparişinizi oluşturdunuz ancak demo sayfayı incelediğinizde hayal ettiğiniz şey değil, sitenizde bambaşka bir düzen görüyorsunuz, gayet normal. Bir süre uğraşıp demo görüntüsünü elde etseniz dahi birşeyler eksik kalıyor. Görüntüyü birebir ayarlasanız dahi devamlılığını sağlamanız zor. En büyük sorun ise performans tarafında karşınıza çıkıyor.

Demo sayfalar o kadar ince detaylara dikkat edilerek tasarlanıyor ki, aynı ayarları kullanarak aynı performansı elde edebilmeniz neredeyse imkansıza yakın bir olasılık.

Yazılım Kontrolü ve Tema Optimizasyonu

Yazılımınızı kurdunuz ya da beklentinizi karşılamadı, temanızı kurdunuz nedense içinize sinmedi. İletişime geçmeden önce bütün herşeyi deneyin. Eğer yavaşlık v.b bir sorun yaşıyorsanız olabilecek bütün yazılımsal optimizasyonları gerçekleştirerek sorunu gidermediğinizden emin olun. Eğer hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız öncelikle yazılım/tema yapımcısı ile iletişime gerek konuyu iletin.

Olası bir iade talebine karşılık yazılımı/temayı satın aldıktan sonra hemen kontrollerinizi gerçekleştirin. Ne kadar kısa sürede yapımcı ile iletişime geçerseniz, bu süre sizler içn avantaj sağlayacaktır.

Satıcı İle İletişim

Tema/yazılım yapımcısına sorununuzu dile getirin ve yardım talep edin. Çözüm sağlanabilecek bir konuda her satıcının yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Eğer çözüm yazılımsal bir hata ise ve siteniz üzerinden işlemler gerekiyorsa satıcıdan hizmeti kullanamadığınızı ve iade talep ettiğinizi belirtin.

Satıcıya sorun hakkında ilettiğim ilk mesaj;

I’ve been a user of Sahifa for years, but this theme seems much slower. Therefore, I want to return the theme I received 1 hour ago.

Öncesinde çeşitli işlemler yapmış olmama rağmen sorun devam ettiği ve temanın %10’luk özelliklerini kullanmama rağmen yavaş olduğu için satıcının önerisine istinaden iade talebi oluşturmaya yöneldim.

en 468x60 - Themeforest Ürün İadesi Nasıl Yapılır? İade Rehberi

ThemeForest İade Süreci

Satıcı ile iade konusunda anlaştıktan sonra https://themeforest.net/refund_requests/new adresi üzerinden satın aldığınız ürün için iade talebi oluşturmanız gerekmektedir. ThemeForest iade talebi oluşturma sayfasının örnek görüntüsü aşağıdaki gibidir.

themeforest urun iadesi nasil yapilir iade rehberi 1 - Themeforest Ürün İadesi Nasıl Yapılır? İade Rehberi
ThemeForest İade Talebi Formu

Bu formu doldurup talebinizi ilettikten sonra beklemeniz yeterli olacaktır. Ortalama 24 saat içerisinde sizlere aşağıdaki gibi bir dönüş yapılacaktır. Genellikle iadeler Envato üyeliğinize kredi bakiyesi olarak gerçekleştiriliyor. Eğer doğrudan kredi kartınıza iade sağlanmasını isterseniz gelen maili yanıtlayarak talebi iletmeniz yeterli olacaktır.

themeforest urun iadesi nasil yapilir iade rehberi 2 - Themeforest Ürün İadesi Nasıl Yapılır? İade Rehberi
ThemeForest İade Onayı

 

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

wordpress 310x165 - Wordpress'te Yanıtlanmayan Yorumları Listeleme

WordPress’te Yanıtlanmayan Yorumları Listeleme

Yorumlar, sitenizde kullanıcı etkileşimi oluşturmanın kolay bir yoludur. Etkileşimi arttırmak için, kullanıcılarınızla iletişim kurmanız, sorularınızı …

5 Yorumlar

  1. Ortalama kaç günde iade ediliyor?

  2. Merhaba hocam. Ben Sahifa temasını yeni aldım ve 2 gündür bu temanın ayarları ile uğraşıyorum. Size de bu temayla ilgili sormak istediğim birkaç şey vardı. İlki mobildeyken siteme ait logo ile açılır menü ikonu hizalı durmuyor. Logo menünün sağ çaprazında duruyor. Siz sitenizde logoyu nasıl ayarladınız yapmam gereken ek bir ayar mevcut mu? İkinci sorum ise küçük resim eklentilerini kullandımsa da yazılarımdaki resimlerin etrafında siyah bir şerit oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

  3. Merhaba Jannah news temasını iade etmişsin. Acaba bu temadan memnun kalmadın mı? Çünkü bende bu temayı almayı düşünüyordum.

    • Optimizasyon konusunda çok detaylı çalışma yapmama rağmen istediğimi elde edemedim. Temanın neredeyse bütün özelliklerini kısıp kullanmak lazımdı. Ama o zamanda Jannah’ı Jannah yapan hiçbir özellik olmadan bu temaya para vermek mantıklı olmayacaktı 🙂 Belki kendi sunucunu kullanıp sunucu taraflı cache sistemleri ile iyi bir sonuç elde edilebilir.

      Bu arada tanıtıldığı günden beri satış tarihini bekleyen biri olduğumu belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir