Anasayfa » Alışveriş » Aliexpress » Aliexpress’de Sorunla Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?
Aliexpress Kargo  Aliexpress Kargo

Aliexpress’de Sorunla Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

aliexpress-zahiridunyaMerhaba arkadaşlar,

Bu yazıda Aliexpress‘de bir satıcı ile problem yaşarsak takip etmemiz gereken adımları kısaca özetleyeceğim. Aliexpress Asya’daki bir çok ihracatçıya perakende satış imkanı sunan bir sistem. Bu yüzden aliexpress’de veya alibaba.com’da satıcı olmak Asya’daki bir satıcı için önemlidir. Bunu unutmamak gerekir. Online alışveriş yaparken (özellikle ilk alışverişimiz ise) hepimiz güven sorunları yaşarız. Acaba gelecek mi? Kredi kartı numaramı görürler mi? Ya dolandırılırsam?

Bir durum varsayalım;

Aliexpress‘den sipariş verdiniz, üstünden uzun süre geçti ancak ürün elinize gelmedi. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken, kargo takip numarası ile Ptt’den yurtdışı gönderi sorgulamasıdır.Diyelim ki burada da durumla ilgili hiç bir bilgi yok.Satıcıya siparişinizin bilgi sayfasının altındaki mesaj bölümünden bir mesaj göndermelisiniz. Aliexpress‘de genelde ingilizce mesajlaşılır, utanıp sıkılmayın, çinliler çok mu iyi ingilizce konuşuyor sanıyorsunuz? 😉 Yine de mesaj yazarken bir translate uygulaması kullanabilirsiniz.

Satıcıya “I didn’t received my order yet, and i can’t have an information about it.” ( Siparişim elime ulaşmadı ve hakkında bilgi edinemiyorum.” şeklinde bir mesaj göndermiş olalım. Ve varsayalım ki, satıcı cevap vermedi, geç cevap verdi ya da cevabında sizi geçiştiriyor. Bu durumda hatırlamamız gereken olay şu; Karşımızdaki kişi de satış yapmaya çalışıyor ve hakkındaki herhangi bir kötü iddia kendisi için büyük dezavantajdır.

Bu yüzden size önerim; ilk olarak satıcıya sorunu çözmezse aliexpress’e şikayet edeceğinizle ilgili bir mesaj atın. Bu durumda satıcı olayı ciddiye alacaktır, çünkü aliexpress şikayetler konusunda çok titizdir. Öyle ki bazen ciddi dille yazılmış bir şikayet satıcının Aliexpress.com‘daki dükkanının kapatılmasına sebep olabilir.

İkinci bir durum varsayalım; ürün elinize beklediğiniz sürede problemsiz bir şekilde geldi ancak paketi bir açtınız; karşınızda resimde gördüğünüzle alakası bile olmayan, bedava verseler kullanmam diyeceğiniz türden bir ürün var. Bu durumda hemen Aliexpress‘e giriyoruz, satıcıya ilk başta ürünün kalitesizliği ile ilgili bir mesaj atıyoruz.

Bu durumda satıcı 3 şey yapabilir:

1. Umursamamak:
Bu durumda tüm acıma duygunuzu şöyle bir kenara koyup, feedback’inize 1 yıldız verin, ürünün kalitesizliğini hem Türkçe (Türkçe karakter kullanmadan) hem ingilizce bir şekilde feedback’in yorum kısmına yazın. Çünkü ben de dahil olmak üzere neredeyse tüm aliexpress müşterileri, alacakları ürünün feedbacklerine bakarlar. Türkçe yazmanızı neden söyledim? Çünkü alışverişi seven bir millet olarak biz Türk’ler aliexpress’i ve Çin’İ zengin ediyoruz. Dikkat ederseniz aliexpress’de Türk müşteri bolluğu var. Ve eğer bir Türk müşteri, oraya kendi dilinde yazılmış kötü bir feedback görürse, o ürünü almayacaktır. Buna hepimiz dahiliz herhalde 😉

2. Durum:
Satıcıdan şu anlama gelen bir mesaj alırsınız; “Ürünün öyle olduğunu biliyorum, gelin ben size 5USD’lik bir indirim yapayım siz bana 5 yıldızlısından bir feedback verin.” Bu oyuna gelmeyin. Neden mi? Çünkü ilk olarak asla dediklerini yapmayacaklardır.İkinci olarak, Vereceğiniz iyi bir feedback, birçok insanı sizin durumunuza düşmeye itmek demek. Aynısı bize yapılsa hoşlanmayacağımız bir durum. Bu yüzden bu teklifi reddediyor ve Aliexpress‘e bir güzel şikayet ediyoruz.

3. Durum:
Yeni bir ürün göndermeyi veya paranızı iade etmeyi teklif edecektir. Bu durumda en sağlam olanı refund (iade) istemektir. Ancak isterseniz yeni bir ürün teklifini de kabul edebilirsiniz.Tabii gönderip göndermeyeceğinden emin olmak kolay değil. Kısaca ne demek istediğimi özetleyeyim;

Aliexpress satıcılarından çekinmeyin. Onlar da insan siz de. Onların başarılı olmak için size ihtiyacı var. Olumsuz bir durumla karşılaşırsanız, şikayet etmekten çekinmeyin, aliexpress müşteri odaklıdır. İngilizce mesajlaşmaktan korkmayın, çoğu sizden benden kötü ingilizce bilir. Hakkınızı korumaktan çekinmeyin. Ayrıca aliexpress kredi kartınızı kullanarak bir işlem yapamaz. Bunun yanında alışverişlerinizde siz nasıl satıcıya feedback veriyorsanız, onlar da size feedback veriyor. Ve aldığınız olumlu feedbackler sizi hiç bir ücret gerekmeden yüksek üyelik seviyelerine çıkarabiliyor. Böyle durumlarda attığınız mesajlar, verdiğiniz siparişler, ilettiğiniz şikayetler daha çok dikkate alınıyor.

Yani ciddi bir durumla karşılaşmadan ortalığı yakıp yıkmıyoruz, ancak hakkımız yendiği takdirde susmuyoruz. :)”

Hepinize keyifli alışverişer diliyorum.

İyi Akşamlar..

Popüler Aramalar

 • aliexpress kargom gelmedi
 • aliexpress ürünüm gelmedi
 • aliexpress ürün gelmedi
 • aliexpress siparişim gelmedi
 • aliexpress gelmeyen ürün
 • aliexpress ürün gelmedi ne yapabilirim
 • aliexpress ürün hala gelmedi

Hakkında hbstngl

Aliexpress Destek Sitesi - Zahiridunya.NET
Adobe Premiere, Adobe Photoshop, Aliexpress, Alibaba, Online Satış, Sosyal Ağlar ve Apple Aygıtları hakkında sorularınızı elimden geldiğince cevaplarım. Profesyonel olarak ithalat yapıyor, kendi online alışveriş sitemi yönetiyorum. Sitede yeni yazarım, hatalarımı mazur görün :)

Bunları da okuyun

zahiridunya net aliexpresste bu haftanin en cok satilan elbiseleri 310x165 - Aliexpress'te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Aliexpress’te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Ürün Görseli Ürün Adı Fiyat Avantaj Maxi Plus Size Women Floor-Length Black White Autumn Lace …

224 Yorumlar

 1. Aliexpress Destek Sitesi - Zahiridunya.NET

  Merhaba, aliexpress’ten aldığım ürün bozuk çıktı satıcı yenisini gönderdi o da olmadı ve onay süresi geçtiği için para otomatik olarak satıcıya aktarıldı. Satıcıyla paranın yarısını iade etmesi için anlaştım satıcı paypal hesabı istedi ancak paypal Türkiyeden çekildiği için bu mümkün olmuyor sanırım. Bu satıcı bana parayı nasıl gönderebilir. Alipay yoluyla olur mu olursa nasıl olur. Teşekkürler.

 2. Aliexpress Destek Sitesi - Zahiridunya.NET

  Merhaba, aliexpress’ten aldığım ürün bozuk çıktı satıcı yenisini gönderdi o da olmadı ve onay süresi geçtiği için para otomatik olarak satıcıya aktarıldı. Satıcıyla paranın yarısını iade etmesi için anlaştım satıcı paypal hesabı istedi ancak paypal Türkiyeden çekildiği için bu mümkün olmuyor sanırım. Bu satıcı bana parayı nasıl gönderebilir. Alipay yoluyla olur mu olursa nasıl olur. Teşekkürler.

 3. Aliexpress Destek Sitesi - Zahiridunya.NET
  mushimotogillerdeyim

  Merhaba. Aliexpresten subat ayinda ürün aldim ama hala gelmedi. Mesaj yazdım ve biz gönderdik ulkenizde ki kargo ile alakali olabilir orayla iletisime gecin dedi.
  Gectim ptt bana takip numarasi istedi .. Verdim bana gelen mailde ki takip numarasini ama Turkiye icin gecerli olani istedi ..eee yok.. Nereden alayim.. Aldiginiz yerden sorgulayin isteyin dedi ! . yardimci olan yok.. Sizin bir öneriniz var mi?

 4. Aliexpress Destek Sitesi - Zahiridunya.NET

  Merhaba,ben 1 Nisan da aliexpressden iki tane ürün sipariş etmiştim bana 1 mayıs da geldi ama bir tanesi geldi.Satıcıya sorunu çözmez ise aliexpresse şikayet edeceğim yazdım sorun için özür dileriz size Yen’i bir tane göndereceğiz yazdı.Benim sorum şu koruma süresi bittikten sonra da satıcı ürünü gönderebilir mi? Veya koruma süresi bittikten sonra satıcıyla konuşabilir miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir