Başarısız Bir E-Ticaret, MediaMarkt Rezaleti

Yazı Başlıkları

Teknolojik gelişmelerin hızla artmasının bir sonucu olarak online alışveriş de dünya piyasasında çok ciddi bir yer kaplamaktadır. Satıcılar için dükkan v.b maliyetlerin olmaması ve daha geniş kitlelere hitap edebilme nedeni ile tercih edilmesi, alıcılar için ise tek tuş ile binlerce ürünü görebilme/inceleyebilme kolaylığı ile hayatımızda vazgeçilemez bir yere sahip olmuş durumdadır.

E-Ticarette Görmediklerimiz;

E-ticaretin hayatımıza getirdiği kolaylıklar ve faydalar saymakla bitmeyecektir. Gerek zaman, gerek maddi ve alışverişe ayrılan vaktin neredeyse sıfıra yaklaştığı bu sistemde ne yazık ki her alışveriş olumlu sonuçlanmamakla birlikte bizleri hüsrana ve hayal kırıklığına uğratabilmektedir.

Sadece Bir Tecrübe

Bu yazımda daha 1 hafta önce başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Yazının temel amacı, yaşanan sorunları ve olumsuzlukları sosyal mecralarda dile getirerek hem kullanıcıların mağdur olmaması için çabalamak hem de bu olumsuzluklara sebep olan kişilerin daha temkinli davranmasına ön ayak olmaktır. Herhangi bir karalama/lekeleme gibi bir amacım olmadığını hatırlatmak isterim.

Geçtiğimiz hafta cep telefonu almak için araştırma yaparken birçok web sitesine denk geldim ve gerek fiyat gerek de bana sağladığı güven nedeni ile alıcı ve satıcıyı tek bir platform üzerinde buluşturan Gittigidiyor üzerinden araştırmalarıma devam ettim. Aradığım model cep telefonunun şans eseri o gün Gittigidiyor Günün Fırsatı olarak yayınlanması ben,i ayrıca sevindirdi. Almak istediğim ürünü incelerken bir yandan da satıcılara göz gezdirdiğimde MediaMarkt’ı listede görmek ayrıca memnun etti.

Hemen ilanın detaylarını inceleyip siparişimi tamamladım ve müşteri hizmetlerinden ürünün orjinalliği konusunda teyit ettim ve siparişimin kargolanmasını bekledim. Sipariş tarihim 08.02.2018, taahhüt edilen teslimat tarihi ise 13.02.2018. Aldığım ürün bana 14.02.2018 tarihine lazım olduğu için sürelere çok takılmadım ve beklemeye başladım. Ancak her geçen gün ne yazık ki son güne doğru yaklaşıyorduk ve hala ortada kargoya teslim edilmiş bir ürün yoktu.

Hala Bekliyorum;

13.02.2018 akşamı hala kargo mesajını görmeyince Gittigidiyor üzerinden MediaMarkt satıcısına mesaj gönderdim ve beni ne kadar zor durumda düşürdüklerini, yaptıklarının hiç etki olmadığını ve satın almış olduğum ürünün ne zaman kargoya verileceği hakkında bilgi almak istediğimi belirttim. Akşam saatlerinde mesaj atmış olmamadan dolayı elbette yanıt beklemiyordum ama ta ki sabah uyandığımda telefondan maili görene kadar.

Siparişini verdiğim cep telefonu “tarafımca iptal edilmiş” gibi gösterilerek siparişim iptal edilmiş ve ödediğim ücret kredi kartıma iade edilmiş. Bu maili görmek tahmin edebileceğiniz üzere hiç memnun etmedi ve gün geçtikçe artan sinir katsayım iyice artmıştı. Gün içerisinde MediaMarkt müşteri hizmetlerinden arandım ve yapılan işlem ile ilgili görüşlerimi merak etmişler.

MediaMarkt Rezaleti;

1 hafta bekledikten sonra sahip olamadığım ve üstüne sanki ben iptal etmişim gibi işlem yapılıp üstüne bir de soruna neden olan firma tarafından aranınca çok sağlıklı bir görüşme olmadığını zaten tahmin edebiliyorsunuzdur. Olan olmuş geçen geçmiş artık yapacak bir şey yok ancak beni iyice sinir eden ise telefondaki müşteri temsilcisinin “ürünlerin önce siparişlerini alıyoruz, sonrasında ise tedarikçiler ile görüşürüz ama tedarikçi kaynaklı bir sorundan dolayı ürünleri iptal ettik” cümlesini kullanması oldu. Ben ilgili temsilciyi terslediğim de ise “e-ticarette zaten sistem böyledir, önce sipariş alınır ve sonra ürün tedariği-gönderimi yapılır” şeklinde yanıt vermesi görüşmeyi iyice çıkılmaz bir noktaya götürdü ve utanmadan da 50 TL hediye çeki teklif etti.

Yıllarca Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından birisinde çalışmış ve satın alma görevini üstlenmiş biri olarak yaptığı için temelini bilmeden müşteri ile bilmiş bir şekilde konuşan birine denk gelmek çok şaşırttı. Şimdi diyeceksiniz ki “bu şekilde satış yapan çok firma var“, biliyorum evet var. Ama bu tarz sistemlerde/satışlarda ürünün sipariş sonrası tedarik edileceği ve teslimat tarihleri net bir şekilde belirtiliyor. Eğer şahsen bu ibare ürün detaylarında yer alsaydı asla sipariş vermezdim.

Son Olarak;

Konuyu özetlemek gerekirse her ne kadar alışveriş yaptığını kişi ya da kurumdan eminseniz de her zaman sipariş öncesi/sonrası aşamalarda irtibata geçerek teyit edin. Sonra benim gibi aciliyeti olan ürünlerinizi sırf amacı para kazanmak olup müşteriyi dikkate almayan kişiler/kurumlar nedeni ile 1 hafta daha geç alabilirsiniz.

Not : MediaMarkt siparişi iptal ettiği gün saat 17:00’da farklı bir satıcıdan sipariş verdim, 17:10’da sisteme takip numarası girildi ve ürünü 1 gün sonra teslim aldım.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

ebay1 - Ebay'dan Nasıl Alışveriş Yapılır? (Rehber)

Ebay’dan Nasıl Alışveriş Yapılır? (Rehber)

Ebay’dan Nasıl Alışveriş Yapılır? Daha güvenli ve sorunsuz ödeme amacıyla Temmuz 2002 de web in …

Bir Yorum

  1. Mediamarkt’in her zaman yaptığı şeyler bunlar bir türlü düzen oturtamadılar. Yurt dışındaki mağazaları daha güzel ve daha ilgililer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir