Aliexpress Gelmeyen Ürün Sorunu ve Çözümleri

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net - Aliexpress Gelmeyen Ürün Sorunu ve ÇözümleriAliexpress’ten alışveriş yaparken ne yazık ki her ürün Türkiye’ye gelmemektedir. Bu sorunun birçok nedeni var. Ancak her sorunun bir çözümü olduğu gibi Aliexpress’te gelmeyen ürünlerinde elbet bir çözümü var. Yeter ki siz araştırın. O zaman sorunlar ve çözümleri ile ilgili detayları inceleyelim.

Aliexpress’ten Gümrüğe Tabii Ürünler Almak

Gümrük işlemlerine tabii tutulan ve gümrükten asla geçmesi mümkün olmayan 2 grup ürün mevcuttur. Gümrükten geçmeyen bir ürün aldığınızda ürün %95 ihtimalle yetkililer tarafından fark edilecek ve ürününüz satıcıya iade edilecektir.

Bu ve benzeri durumları önlemek adına aldığınız ürünün gümrüğe tabii mi yoksa tamamen yasak mı olduğunu iyice araştırmak gerekir. Aslına bakılırsa çok detaylı bir araştırma yapmanıza da gerek yoktur. Belli başlı ürün grupları yasak olduğu için çok zaman kaybetmeyeceksiniz. Aşağıdaki listede genel olarak Tükiye’ye getirilmesi yasak ürünlerin gruplarını görebilirsiniz;

 • Tütün ve tütün ürünleri
 • Elektronik sigaralar
 • Mobil iletişim cihazları (cep telefonu v.b)
 • Kozmetik ürünleri (doktor raporu gerekli)
 • Bitkiler

Genel olarak yasaklı ürün grupları yukarıdaki gibidir. Bu listedeki ürün gruplarının haricinde bir ürün aldığınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Aliexpress’ten Alınan Ürünün Gelmemesi

Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken aldığınız ürünün gümrük ile ilgili herhangi bir sorunu olmadığını varsayalım. Ancak yine de ürününüz gelmiyor ise bunun 2 nedeni olabilir; Kargoda kaybolma durumu ve satıcı tarafından taahhüt edilen sürenin üzerinde gelmesi. Gelin detaylarına bakalım.

a. Ürünün Kargoda Kaybolması

Aliexpress üzerinden aldığınız ürünler genellikle ücretsiz kargolama yapılır. Her ücretsiz kargo kaybolma riskine sahiptir. Özellikle takip edilemeyen kargoların kaybolma olasılığı yaklaşık %25’tir. Bu noktada satıcıya suç bulmamak gerek. Satıcı size ürünü gönderdiği zaman eğer ürün kargoda kaybolup size ulaşmıyorsa burada en büyük zarar satıcınındır çünkü.

Aliexpress’ten aldığınız ürün kargoda kaybolduysa bu sorunun en güzel çözümü; size taahhüt edilen sürenin dolmasına 5 gün kala Dispute açmaktır. Dispute açarak ürünün size gelmediğini belirtip ücret iadenizin yapılmasını talep edebilirsiniz. Genellikle ücretsiz kargolarda kaybolma riski satıcılar tarafından da bilindiği için herhangi bir sorun yaşamadan ürün için ödemiş olduğunuz ücreti iade alabilirsiniz.

b. Ürünün Taahhüt Edilen Sürede Ulaşmaması

Aliexpress üzerinde faaliyet gösteren satıcılar kargoda ürün kaybolma durumlarının önüne geçmek adına genellikle maksimum teslimat süresini 60 gün olarak belirler. Bu süre her ne kadar uzun gibi görünse de aslında kullanıcının mağdur olmaması için uzun tutulmaktadır.

Satıcının belirttiği gibi 60 gün içerisinde ürünü size ulaştıramaması gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman Dispute açmanız yeterli olacaktır. Satıcıdan alıcı koruma süresinin uzatılmasını talep ettiğinizde satıcı size ek süre tanımlayarak ürününüz için gereken zamanı uzatacaktır. Bu sayede herhangi bir mağduriyete sebep olmadan güvenli bir şekilde alışverişinizi yapabileceksiniz.

Şunu unutmamak gerekir; Ürünün taahhüt edilen sürede ulaşmama olasılığı yaklaşık olarak %40 seviyelerindedir. Bu durumu genellikle 0,1-5$ aralığında aldığınız ücretsiz kargo ile sevk edilen ürünlerde yaşarsınız. Onun haricinde kalan ürünlerde herhangi bir sorun yaşama olasılığınız %5 gibi minimal bir rakamdır.

Son olarak;

 • Aliexpress, dünyanın en güvenli alışveriş platformudur.
 • Siz hakkınızı arama noktasında bilgi sahibi iseniz asla paranız yanmaz.
 • Aliexpress üzerinden verilen siparişlerin kullanıcıya ulaşması tamamen kişinin sipariş verirken gösterdiği araştırma vakti ile doğru orantılıdır.
 • Bilinçli yapılan her alışveriş mutlu gülücüklere sebep olur.

Okumanızı Tavsiye Ederim

 

alt zahiridunya net - Aliexpress Gelmeyen Ürün Sorunu ve Çözümleri

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

“Aliexpress yılbaşı indirimleri ne zaman?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aliexpress yılbaşı kampanyaları her yıl olduğu …

4 Yorumlar

 1. Şimdiye sipariş ettiğim hiçbir ürün gelmedi.
  evet elektronik sigara ilgili şeyler almıştıma ama müziğe dair siparişlerim bile gelmedi.
  open dispute açıyorum satıcılar bana yalvarıyor yapma diye, sebebini soruyorlar. open dispute açsam bile param iade edilmiyor. çanta sipariş edeceğim, buda gelmezse tövbe olsun bidaha buradan alışveriş yapmam.

 2. open dispute açıyorum paramı hemen geri veriyorlar

 3. 2 yıl oldu 7 adet mal aldım gelmedi muhataplara msj attım oralı olmadılar. Site muhatabı nereden bulucam onlinr yardımda derdimi anlatana kadar kesiliyor yardımcı olurmusunuz bir mailleri varmı acaba bunların

 4. Paylaşım için teşekkür ederiz.çok güzel bir site kurmuşsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir