Aliexpress Gümrük Vergisi Hakkında Herşey

aliexpress gumruk vergisi hakkinda hersey - Aliexpress Gümrük Vergisi Hakkında Herşey
Aliexpress Gümrük

Yurt dışından alışveriş yaparken akla gelen ilk konu gümrük vergisidir. Aliexpress gümrük vergisi, alışveriş yapanlar tarafından oldukça merak edilmekte ve her kişiden farklı yanıtlar gelmektedir. Bu konumuzda aliexpress gümrük fiyatları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Aliexpress’ten Alışverişte Sınır

Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken belli sınırlar vardır. Yaklaşık olarak 150€ veya karşılığı bir para birimi tutarı kadar alışveriş yapabilirsiniz. Bu limit yasal sınır olup bu sınırın çok daha üzerinde alışveriş yapan ve sorunsuz bir şekilde ürünlerini teslim alan kişiler mevcut. Bazı istisnalar olabilir, ancak bu alışverişlerde devletin öngördüğü üst limit 30€ olarak belirlenmiştir.

Bu sınırın aşılması durumunda paketiniz kontrole girer ve sizden çeşitli gümrük vergileri talep edilebilir. Bu vergiler ürüne ödediğiniz ücret ile orantılanarak hesaplanmaktadır.

Aliexpress Gümrük

Aliexpress üzerinden aldığınız ürünler eğer devletin belirlediği yasal sınırları aşıyor ise gümrük vergisi ödemek ile yükümlü olursunuz. Gümrük vergisi ödemeyi kabul etmediğiniz durumlarda, paket geri gönderilerek size teslim edilmeyecektir.

Bu gibi durumlarda siparişinizi teslim alamayacağınız için ödediğiniz ücretin yanması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Aliexpress Gümrük Sorunları Çözümü

Eğer ürününüz satıcıya iade edildiyse hemen hiç vakit kaybetmeden dispute kaydı oluşturmanızı tavsiye ederim. Aliexpress dispute nasıl oluşturulur? Dispute kaydını oluşturarak iade giden ürüne itiraz ederek satıcıdan ödemiş olduğunuz ücreti talep edebilirsiniz. Aksi taktirde ürün geri gideceğinden dolayı siz talep etmedikçe kolay kolay satıcı size parayı iade etmeyecektir.

Kısa bir onay sürecinden sonra ürünün geri döndüğü görününce ücret iadeniz yapılacaktır. Böylelikle mağduriyet yaşamamış olursunuz.

Aliexpress Gümrüğe Taabi Ürünler

Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken fiyatı uygun olan her şeyi almamamız gerek. Çünkü her ürünün Türkiye’ye girişi yasal değildir. Bir çok ürünün fiyatı oldukça düşüktür ancak sipariş verdiğiniz zaman gümrük kapısından öteye geçemez. Hal böyle olunca mağduriyet kaçınılmaz olur. Gürmrüğe taabi ürünleri kısaca inceleyelim;

 • Sim kart takılabilen mobil iletişim cihazlar
 • İlaç v.b tıbbi/bitkisel ürünler
 • Ateşli silah ya da kesici aletler
 • Makyaj ürünleri
 • Sıvı ürünler
 • Gümrük üst sınırını geçen tüm ürünler
 • Bitki ve benzerleri

Gümrükte sorun yaşamanızı sağlayan ürünler genel anlamı ile yukarıdaki gibidir.Bu ürünlerden sipariş vermediğiniz ve üst sınırları dikkate alarak alışveriş yaptığınız sürece Aliexpress gümrük vergisi konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Gümrük Vergisi Hesaplama

Yurt dışından alışveriş yaparken herkes gümrük vergisi konusunda merak içerisindedir. Gümrük vergisi nasıl hesaplanır, hangi ürünlerden gümrük vergisi alınır, toplu ürün alımlarında gümrük vergisi nasıl hesaplanır gibi sorulara yazımızın bu bölümünde yanıt vereceğiz.

Aliexpress gümrük vergisi hesaplama oldukça kolay bir işlemdir. Eğer çok yüksek adetli bir alım gerçekleştirmiyorsanız çok küçük meblağlar ile bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz. Yurtdışı alışverişlerde gümrük hesaplamada 2 ana 2 alt alternatifli bir hesaplama sistemi vardır.

Ürünün geldiği ülke AB üyesi mi değil mi?

Eğer aldığınız ürün sizlere AB üyesi bir ülke tarafından gönderiliyor ise %18 gümrük vergisine tabi tutulacaksınız. Eğer ülke AB üyesi değil ise ödemeniz gereken gümrük vergisi oranı %20 olacaktır.

Bu kapsamda hesaplamaya alt seçenekler dahil oluyor. Bu seçenekler ise gelen ürünün ağırlığı il ilgilidir.

Ürün ağırlığı 30 KG’dan az mı yoksa fazla mı?

Eğer almış olduğunuz ürün 30 KG’dan az bir ağırlığa sahip ise ödeyeceğiniz gümrük vergisi yine %18 oranında olacaktır. Ancak almış olduğunuz ürün 30 KG’dan ağır ise ticari girişim kapsamında değerlendirilerek ortalama %48 oranında bir gümrük vergisi ödeyeceksiniz.

Şimdi ise aşağıda örnekler ile alternatif gümrük vergisi senaryolarını inceleyelim. Hesaplamalar 10€ değerinde 1 adet ürün için yapılmaktadır;

 1. AB üyesi bir ülkeden 30 KG altında ürün almak : Bu kapsamda herhangi bir gümrük vergisine tabi tutulmayacaksınız.
 2. AB üyesi olmayan bir ülkeden 30 KG altında ürün almak : Bu kapsamda herhangi bir gümrük vergisine tabi tutulmayacaksınız.
 3. AB üyesi bir ülkeden 30 KG üzerinde ürün almak : Bu şartlar altında %48 civarında bir gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir.
 4. AB üyesi olmayan bir ülkeden 30 KG üzerinde ürün almak : Bu şartlar altında %48 civarında bir gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Hesaplamalar küçük değerli ve 1 adet ürün üzerinden gerçekleştirilmiştir ancak sizler kendi aldığınız ürünlere ilişkin hesaplamaları bu yöntem ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Yasa gereğince her sipariş bildiğiniz üzere artık vergiye tabi durumda. 1 dolar değerinde dahi bir ürün alıyor olsanız minimum ödeyeceğiniz vergi tutarı 7 TL’dir. Bu tutar içerisinde damga vergisi, gümrüğe sunma ücreti v.b ek ücret kalemleri yer almaktadır.

Aliexpress siparişiniz için belirlenen gümrük vergisi ise kapıda PTT yetkilisine ödenmektedir. Herhangi bir devlet dairesine gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla ödemenizi yapabilirsiniz.

Ürünün Gümrük Vergisi Nasıl Tespit Ediliyor?

Sipariş ettiğiniz her ürün artık gümrüğe dahil edilmekte ve paket incelenmektedir. Takdir edersiniz ki senede 30 milyon adetten fazla paket gelmesi her paketin incelenemeyeceğinin en net göstergesidir. Hiç yoktan sistem yeni değiştiği için bütün paketler henüz kontrol edilemeyecektir. Ancak zamanla sistem ve işleyiş oturduğunda bütün paketler inceleniyor olacaktır.

Gümrük memuru paketinizi açarak paket içerisindeki ürün ile paket üzerinde yazan ürün tutarını karşılaştırır. Eğer bir tutarsızlık var ise, paket içerisinde yer alan ürünün piyasa değeri paket üzerinde yazan tutardan yüksek ise gümrük memurunun kendi biçtiği değere istinaden bir değerleme yapılmaktadır.

Aliexpress üzerinden alınan ürünlerde gümrük vergisine ilişkin tüm bilinmeyen/merak edilen noktaları bu sayede açıklamış olduk. Gümrük vergisi nasıl hesaplanır sorunun cevabını, gümrük vergisi kriterleri hakkında detaylı bilgiler doğrultusunda paylaştık. Merak edilen tüm noktalar için yorum alanından bizlere ulaşabilirsiniz.

Güncelleme tarihi : 07.10.2019

Popüler Aramalar

 • aliexpress gümrük
 • aliexpress gümrük vergisi
 • aliexpress gümrük limiti
 • aliexpress vergi ödeme
 • ali expres gümrük ücreti kaç tl
 • ali express gümrük vergisi
 • ali express gümrük vergsi

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

zahiridunya net aliexpresste bu haftanin en cok satilan elbiseleri 310x165 - Aliexpress'te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Aliexpress’te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Ürün Görseli Ürün Adı Fiyat Avantaj Maxi Plus Size Women Floor-Length Black White Autumn Lace …

64 Yorumlar

 1. 13 şubat 2019 da ali expressten 1 adet sarj kablosu aldim tutari 5.50 tl acaba kapıda bir ücret ödeyecekmiyim.Cevaplarsaniz sevinirim.

 2. tekstil 1000 dolarlık ali ekspresten mal alsak ne kadar vergi biner

 3. Merhaba oto aksesuarı almak istiyorum toplamda 10 adet 300 lira yapıyor yazınızdan anladığım kadarıyla bu ürünlere gümrük vergisi alınmayacak değilmi.
  Birde 2018 için limitler hala aynımı bilginiz varmıdır

 4. merhaba ben aliexpressden toplamda 80 dolar olarak 10 ürün alacağım fakat bu 5 ürün aynı satıcıdan gelme aynı satıcıdan gelenlerin fiyatıda 55 dolar ediyor bunların hepsini bi anda sipariş versem gümrüğe takılırmı yada kaç tl tutar olur tahmini ?

 5. üst limit bildiğim kadarıyla artık 75€ değil ..30€ ya düşürüldü..

 6. Kamera aldim gumruğe sunma ucreti 5 tl cikardilar bu parayi nereye odeyecegim kamera tesliminde olurmu odeme

 7. Merhaba aliexpresten 190 $ lık bir ürün almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler

 8. Ben 2500 Tl Lik Bir Laptop Getirmek İstiyorum Vergiyle Birlikte Bana Kaça Gelir

 9. slm mesala bir cep telefonu aldık ne kadar gümrük vergisi çıkar

 10. Kardesim 30 euro diyor limit devletin koydugu. Aklima takilan su kargo bedeli dahil mi yoksa sadece urunun fiyatimi

 11. 1630 liralık bir keman aldım gümrük vergisi için beni aradılar moralim çok bozuldu sizce ne kadar bir ücret öderim

 12. Merhaba kredi kartı bilgilerini grdikten sonra en üstte adresi başka yere yönlendirdiniz nakliye ücreti değisebilir diye bir yazı çıkıyor ve ödeme kabul etmiyor … lütfen yardım nerede yanlış yapıyorum

 13. Ben kktc vatandaşıyım ve kktc de yaşamaktayım tatil için Türkiyeye geleceğim. alacağım ürün araba için park sensörlü monütörlü ve kameralı ayna 190 dolar civarında. kalacağım oteli adres olarak vermeyi düşünüyorum. Ürün gümrüğe takılır mı?

 14. Çinden 240 dolarlık ekran kartı almayı düşünüyorum satıcı ile konuşup hem ismini hemde fiyatini gümrüğe takilmıcak şekilde yollatsam sıkıntı çıkarmı?

 15. https://turkish.alibaba.com/g/cobra-radar-xrs-9880.html ALMAYI DUSUNUYORUM. GÜMRÜĞE TAKILIRMI URUNUM…

 16. Merhabalar 72$ lik bir bilgisayar anakarti alsam gumrukten gecermi vergi odermiyim

 17. 150 dolara deniz botu alsam kalirmi gümrükte

 18. Ali express ten telefon ekranı alsam 155 dolara vergi ödermiyim ?

 19. Merhaba ben ayakkabı siparisi vercem… Kimi 18 dolarlık ayakkabı aldım 77 lira vergi istendi urunu iade ettim dıyor ne kadar dogru… Sizde ayakkabida sorun cıkmaz demissinizz.. Ne yapmam gerekıyo

 20. 1,500 usd olan bi bebek alıcam büyüklüğü 158 ve ağırlığı 58 kilo bunun vergisi kargosu bi tam fiyat çıkartıp yazarmısınız

 21. Makyaj malzemelerine gümtük ödersiniz demişsiniz yani 2 dolarlık mskyaj fırçadınada mı gümrük alıyorlat teşekkürler

 22. 18 dolarlık bir radyo aldın aliexpresten gümrükten geçer mi?

 23. merhaba.
  190 usd ürün fiyatı + 150 usd kargo bedeli olan bir bebek arabası almak istiyorum. gümrükte nasıl bir süreç işler?

 24. Merhabalar ben aliexpresden toplam 12 tane ürün aldım ve geldiler hepsi ama kargoyu bırakan kişi eğer böyle ürün sipariş ederseniz isminizi alıcaz ve ceza yiceksiniz dedi bu doğrumu lütfen cevap veririmisiniz

  • Ticari bir amacınız yok ise herhangi bir sorun yaşamazsınız

   • merhabalar öyle ticari amacım yok sadece beğendiğim şeylerden ve lazım olucak şeylerden sipariş ediyorum mesela 1 kulaklık aldım sonra 1 tane daha aldım başka almadım yani aldığım bi ürünü fazla fazla almıyorum

    • Kişisel ihtiyaçlarınız için yaptığınız alışverişlerde sorun olmaz. Şu an 14 paket kargom var yolda ve ortalama her gün 2 paket geliyor evime. 5 senedir aktif alışveriş yapiyorum.

     • peki benim ali expres te bir satıcının sayfasında fiyatlar x2 görünüyor pambe bir yazı var 6 gün bekle diyor bunun anlamı nedir 10 dolar sa 20 dolar görünüyor bu bekleme süresi neden böyle aynı satıcı ile 4 alışverişim oldu 30 dolarlık sıkıntı çıkmadı bir tanesi 15 günden fazladır kargo bekliyor ?

  • Öyle bir saçmalık olamaz istediginiz kadar alabilirsiniz. Ben 70 e yakin sipariş verdim ve hepsini teslim aldım. Yalnız ptt kargo ile bir konuşmamda aynı Satıcı dan 1 sene icinde 5 kereden fazla alışveriş yapmamanız gerektiği söylenmişti bana. Sebebinin ticari olabilecegidir. Yasaklı ürünler olmadığı sürece bir problem yaşamazsınız.

 25. iyigünler ben elbise aldım ve elbisenin fiyatı 150 dolar gümrüğe takılırmı ve gümrük vergisi ödermiyim

 26. farklı satıcılardan aynı gün 75 euro’yu geçmeyecek şekilde alışveriş yapsam sıkıntı yaşarmıyım. Kargo sayısı önemli mi?

 27. VR gözlük alırsak vergi ödeyecekmiyiz?

 28. 75 avro değil mi üst sınır güncellenmesi lazım makalenin.

 29. bir sferde yapacağımız alışverişlerdemi 150 dolar limit var . Örneğin bir alışverişte 100 yaptık sonrakinde 200 gumruk vergisi çıkıyormu bu durumda acil cevapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir