Anasayfa » Alışveriş » Aliexpress » Aliexpress Gümrük Vergisi Hakkında Herşey

Aliexpress Gümrük Vergisi Hakkında Herşey

Aliexpress Gümrük
Aliexpress Gümrük

Yurt dışından alışveriş yaparken akla gelen ilk konu gümrük vergisidir. Aliexpress gümrük vergisi, alışveriş yapanlar tarafından oldukça merak edilmekte ve her kişiden farklı yanıtlar gelmektedir. Bu konumuzda aliexpress gümrük fiyatları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Aliexpress’ten Alışverişte Sınır

Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken belli sınırlar vardır. Yaklaşık olarak 150€ veya karşılığı bir para birimi tutarı kadar alışveriş yapabilirsiniz. Bu limit yasal sınır olup bu sınırın çok daha üzerinde alışveriş yapan ve sorunsuz bir şekilde ürünlerini teslim alan kişiler mevcut. Bazı istisnalar olabilir, ancak bu alışverişlerde devletin öngördüğü üst limit 30€ olarak belirlenmiştir.

Bu sınırın aşılması durumunda paketiniz kontrole girer ve sizden çeşitli gümrük vergileri talep edilebilir. Bu vergiler ürüne ödediğiniz ücret ile orantılanarak hesaplanmaktadır.

Aliexpress Gümrük

Aliexpress üzerinden aldığınız ürünler eğer devletin belirlediği yasal sınırları aşıyor ise gümrük vergisi ödemek ile yükümlü olursunuz. Gümrük vergisi ödemeyi kabul etmediğiniz durumlarda, paket geri gönderilerek size teslim edilmeyecektir.

Bu gibi durumlarda siparişinizi teslim alamayacağınız için ödediğiniz ücretin yanması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Aliexpress Gümrük Sorunları Çözümü

Eğer ürününüz satıcıya iade edildiyse hemen hiç vakit kaybetmeden dispute kaydı oluşturmanızı tavsiye ederim. Aliexpress dispute nasıl oluşturulur? Dispute kaydını oluşturarak iade giden ürüne itiraz ederek satıcıdan ödemiş olduğunuz ücreti talep edebilirsiniz. Aksi taktirde ürün geri gideceğinden dolayı siz talep etmedikçe kolay kolay satıcı size parayı iade etmeyecektir.

Kısa bir onay sürecinden sonra ürünün geri döndüğü görününce ücret iadeniz yapılacaktır. Böylelikle mağduriyet yaşamamış olursunuz.

Aliexpress Gümrüğe Taabi Ürünler

Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken fiyatı uygun olan her şeyi almamamız gerek. Çünkü her ürünün Türkiye’ye girişi yasal değildir. Bir çok ürünün fiyatı oldukça düşüktür ancak sipariş verdiğiniz zaman gümrük kapısından öteye geçemez. Hal böyle olunca mağduriyet kaçınılmaz olur. Gürmrüğe taabi ürünleri kısaca inceleyelim;

 • Sim kart takılabilen mobil iletişim cihazlar
 • İlaç v.b tıbbi/bitkisel ürünler
 • Ateşli silah ya da kesici aletler
 • Makyaj ürünleri
 • Sıvı ürünler
 • Gümrük üst sınırını geçen tüm ürünler
 • Bitki ve benzerleri

Gümrükte sorun yaşamanızı sağlayan ürünler genel anlamı ile yukarıdaki gibidir.Bu ürünlerden sipariş vermediğiniz ve üst sınırları dikkate alarak alışveriş yaptığınız sürece Aliexpress gümrük vergisi konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Popüler Aramalar

 • aliexpress gümrük
 • aliexpress gümrük vergisi
 • aliexpress gümrük limiti
 • aliexpress vergi
 • aliexpress gümrük sınırı 2016
 • aliexpress vergi sınırı
 • aliexpress gümrük sınırı

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpressgenel - Aliexpress Siparişi İptal Etme

Aliexpress Siparişi İptal Etme

Aliexpress üzerinden bazı ürünleri daha avantajlı bir şekilde alım yapabiliyoruz. Bir ürünü satın aldıktan sonra …

61 Yorumlar

 1. Merhaba oto aksesuarı almak istiyorum toplamda 10 adet 300 lira yapıyor yazınızdan anladığım kadarıyla bu ürünlere gümrük vergisi alınmayacak değilmi.
  Birde 2018 için limitler hala aynımı bilginiz varmıdır

 2. merhaba ben aliexpressden toplamda 80 dolar olarak 10 ürün alacağım fakat bu 5 ürün aynı satıcıdan gelme aynı satıcıdan gelenlerin fiyatıda 55 dolar ediyor bunların hepsini bi anda sipariş versem gümrüğe takılırmı yada kaç tl tutar olur tahmini ?

 3. üst limit bildiğim kadarıyla artık 75€ değil ..30€ ya düşürüldü..

 4. Kamera aldim gumruğe sunma ucreti 5 tl cikardilar bu parayi nereye odeyecegim kamera tesliminde olurmu odeme

 5. Merhaba aliexpresten 190 $ lık bir ürün almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler

 6. Ben 2500 Tl Lik Bir Laptop Getirmek İstiyorum Vergiyle Birlikte Bana Kaça Gelir

 7. slm mesala bir cep telefonu aldık ne kadar gümrük vergisi çıkar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir