Aliexpress Alıcı Koruma Programı Kullanımı

aliexpress hakkinda e1460105297745 - Aliexpress Alıcı Koruma Programı Kullanımı
Alıcı Koruma

Aliexpress Alıcı Koruma Programı Kullanımı

Aliexpress, kullanıcıların haklarına oldukça önem veren sayılı online alışveriş platformlarından biridir. Belli yönergelere uyum sağlayarak alışveriş yapıldığı taktirde asla güven kaygısı yaşamazsınız. Ancak Aliexpress tarafından alıcılara tanınan haklar olduğu kadar satıcıların da Aliexpress nezninde belli hakları vardır. Unutulmamalıdır ki keyifli bir alışveriş için iki tarafında özen göstermesi gerekmektedir.

Alıcı Koruma Programını Kötüye Kullanıma Dair bilgiler

Yaptığınız bir alışveriş ile ilgili bir sorun varsa, Aliexpress’e bildirebilirsiniz. Ancak, alıcılara tanınan bu özellikte olduğu gibi Alıcı Koruma Programları kötüye kullanıma izin vermez:

 • Aliexpress siparişiniz için zaten iade aldıysanız
 • Satıcıyı kötülemeye yönelik şikayet talebinde bulunuyorsanız
 • Asılsız iddialar doğrultusunda iade almaya çalışıyorsanız

Bir satıcıya karşı iade talebi açarken aşağıdaki yönergelere uyduğunuzdan lütfen emin olun;

Aliexpress Alıcı Koruma Kuralları Nelerdir?

Alıcı Koruma Programında İzin Verilen Hususlar

 • Aliexpress üzerinden verdiğiniz siparişi teslim almadığınız durumlar
 • Satıcının ürünü satışa açarken belirttiği ürün açıklamasına aykırı bir ürün teslim aldıysanız

Alıcı Koruma Programında İzin Verilmeyen Hususlar

 • Teslim aldığınız ürünler için almadığınıza ilişkin beyanda bulunmak
 • Ürünün açıklamasında yazdığı şekilde olmasına karşılık aksi yönde talepte bulunmak
 • İdesini aldığınız ürünler için tekrardan itiraz talebinde bulunmak
 • Bir önceki siparişlerinizde ki iade taleplerinizden dolayı satıcıyı karalamak adına taleplerde bulunmak
 • Satıcıdan indirim ya da hediye gibi alternatifler talep etmek için haksız yere satıcıyı zor duruma düşürmek için açılan talepler
 • Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken sürekli olarak iade talepleri oluşturmak

Belirtilen bu yönergelere aksi şekilde hareket etmeniz, Aliexpress hesabınızın kalıcı olarak kilitlenmesine neden olabilir. Bu nedenle satıcılar ve ürünler ile ilgili iade/şikayet taleplerinizi oluştururken gerçekçi olmaya özen gösteriniz. Haksız yere açılan taleplere devam etmeniz durumunda kredi kartı ile yapmış olduğunuz ödemeler iade edilmeyebilir ve mağdur olabilirsiniz. Bu ve benzeri durumlara sebebiyet vermemek adına mümkün olduğunca gerçekçi sebepler mevcut ise talep açmaya özen gösteriniz.

Aliexpress her ne kadar alıcıların taleplerine özen gösterse de alıcıları koruduğu gibi satıcıların da haklarını korumaktadır. Haksız yere şikayet edilen, kendi çıkarlarını gözeterek yersiz taleplerde bulunan alıcılara karşı hoş görülü davranmamaktadır.

Aliexpress Alıcı Korumasının Kapsamı

 1. Gizlilik koruması : Herhangi bir kamuya açık yerdeki kişisel veya banka bilgilerinizi riske atmadan çevrimiçi olarak ödeme yapabilirsiniz.
 2. Ödeme koruması : Satıcıya yapılan ödemeler, yalnızca ürünü aldıysanız ve satın alımınızdan memnun olduğunuzu onayladıktan sonra yapılır. ÇOK ÖNEMLİ: Teslimat süresi içerisinde “Ürünün Onayla” onay kutusunu tıklatmazsanız, AliExpress otomatik olarak satın alımınızdan memnun olduğunuzu varsayar ve ödemeyi sonuçlandırır. İşlemi devam ederken, alımınızın durumunu her zaman kontrol edebileceğinizi unutmayın.
 3. Nakliye koruması : Tahmini teslimat süresi içinde satın alma işlemini yapmazsanız, maksimum 60 gün, AliExpress size tam bir geri ödeme sunacaktır. Bununla birlikte, gecikmenin nedeni platformun sebebi değilse ve / veya eğer bu sizin sorumluluğunuzsa, bunun sizi kapsamayacağını unutmayın. Ayrıca, müşteri veya doğal afetler nedeniyle reddedilmek gibi satıcının veya alıcının yetkisinin ötesinde bir sebep olması durumunda da sizi kapsamayacaktır. Dahası, AliExpress, istisnai bir durum varsa birkaç gün daha sorma hakkını saklı tutar.
 4. Garantili Orijinallik : Bazı AliExpress satıcıları Garantili Orijinal programa katılır ve ürünlerinin orijinal olduklarını ispatlamaya gelince ek bir sigorta sunar. Bir alıcı, satın alınan ürünün sahte olduğunu kanıtlayabiliyorsa, satıcı başlangıçta ödenen fiyatı iki katına kadar geri göndermelidir (nakliye masrafları hariç). Bu toptan satışlar için de geçerlidir. Bu simgeyi bulursanız, elde ettiğiniz ürün orijinal olduğundan emin olabilirsiniz. Kendinize açıklamalarla da yol gösterebilirsiniz: “Orijinal” veya “orijinal% 100” sözcüklerine sahipse, muhtemelen öyle.

en 468x60 - Aliexpress Alıcı Koruma Programı Kullanımı

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

zahiridunya net aliexpresste bu haftanin en cok satilan elbiseleri 310x165 - Aliexpress'te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Aliexpress’te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Ürün Görseli Ürün Adı Fiyat Avantaj Maxi Plus Size Women Floor-Length Black White Autumn Lace …

9 Yorumlar

 1. Ürün gelmedi para iadesi için tartışma açmaya çalışıyorum olmuyor. Aynı mağazadan 3 ürün sipariş etmiştim birinin tartışma linki kapandı bile. Ali express devreye gireceğini yazıyor fakat nasıl şikayette bulunacağım bilmiyorum

 2. merhaba. Ürün siparişi verdim. China post small packet plus olarak. 60 günlük sürenin dolmasına (8 aralık 2017) birkaç gün kaldı. Open dispute açtım şöyle bir yazı geldi ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz bana?
  Our records show that your order was recently shipped and is currently in transit. For this shipping method, no tracking information will be provided in your destination country. According to our past experience, the majority of the packages will be delivered within the time frame promised by the seller. If your package does not arrive by 2017-12-08 , please open dispute and we will handle this immediately. We appreciate your patience.

 3. Benim siparişim 60 gün oldu gelmedi. Geri bildirimde bulundum ve sanırım tartışma açtım. Teslimat süresi de kapandı. Satıcı anlaşmazlığı iptal etmemi söyledi ya iade edelim yada tekrar gönderelim dedi. Ama sanırım ben adresimde mahalle yazmayı unutmuşum. Bu durumda ne yapmam gerekir. Tartışmayı da iptal ettim

 4. Taşıma Halinde
  Çin(YunExpress)
  Türkiye
  Son Olay — 2016-07-04 10:01 istanbul,TR, Package arrived at the carrier facility(Track End) boyle kaldı 25 gun oldu ne yapmam gerekır acaba yardım edermısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir