Pergolaya Dair Herşey

giyotin cam slider - Pergolaya Dair Herşey

Günümüzde pek çık alanda pergola sistemleri kullanılmaktadır. Latin dilinde saçak anlamına gelen ‘pergule’ kelimesinden ortaya çıkan bu kelime İtalyanca ‘da ‘pergola‘ yani gölgelik eden malzeme anlamında kullanılmaktadır. Dilimize de İtalyancadan geçtiği düşünülmektedir. Osmanlı padişahlarından Bayezid döneminde padişahın kullanması için yapılan sistem Türkiye’ye ilk o zamanlarda gelmiş ve üretimine başlanmıştır. Padişah sefer sırasında hava şartlarından daha az etkilenmek amacıyla gölgelikler yapılmasını istemiş ve bunun üzerine üretimi başlanmıştır.

Özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için pergola kullanılmaktadır. Bu malzeme bir tente modelidir. Sistemin açılabilir kapanabilir olması ve tavanının su geçirmez olması, yağmurdan koruma amacıyla da kullanılmaktadır. İstenildiği zaman pergola sisteminin etrafı cam ile kapatılarak kullanılabilmektedir. Birçok farklı renk ve modelleri vardır. Modern esintilerin hissedilebildiği modelleri olduğu gibi daha standart modelleri de vardır. En çok tercih edilenleri alüminyum ve ahşap v modelleridir. Ledli modeller de mevcuttur.

Ahşap Pergola Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Ahşap modellerin bu sistemlerde özel ve özgün bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu modeller tercih edilirken ilk dikkat edilmesi gereken doğru ağacın seçilmesidir. Yanlış bir ağaç tercihi hem istenilen görselliğin elde edilmesini olumsuz etkileyeceği gibi hem de pergola kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Sistem kurdurulurken işini tam manasıyla bilen kişilerle çalışılmalıdır. Çünkü bu sistemlerin yapımı oldukça zor ve dikkat gerektiren işlemlerle gerçekleşmektedir.

Pergola Fiyatlarını Niçin Değişmektedir

Pergolanın fiyatını tercih edilen model, modelde kullanılan ağaç cinsi ve pergolada kullanılan işçilik belirlemektedir. Bu sistem yapılırken tercih edilen; en az maliyetli ve işçiliğe uygun olan ağaç Karaçamdır. Rus çamı da bazı durumlarda tercih edilmektedir. En kaliteli ağaç maliyeti de en yüksek olan ağaçtır. Bu ağaç tik ağacı olarak adlandırılmaktadır. Ağacın ömrü 50 yıldan fazladır. Maliyeti belirleyen bir diğer unsur da kullanılacak alanın büyüklüğüdür. Sistem kurulmadan önce alanın ölçüsü alındığı için fiyat yaptıracak kişilere bildirilmektedir. Pergolalar uzman ekiplerle en hızlı ve en konforlu özellikleri ekleyerek müşterilere zamanında ulaştırmak için çalışılmaktadır.

Pergolaların Genel Özellikleri

Mekanların cazibesini ve görsel değerini arttırmaktadır. Uzaktan kumandası ile kolay bir kullanım sağlayan modelleri vardır. Uzun ömürlü olması tasarımlarının genel özelliğidir. Motorları gelişmiştir ve fazla enerji harcamaz. Kişilerin kendi tercihlerine uygun model ve ya kumaş seçimi ile üretim yapılır.

Her mevsim kullanıma uygundur. Alüminyum olanları ile ahşap olanlarının kullanım alanları birbirinden farklı olmasıyla birlikte ikisi de tercih edilmektedir. Yağmur ve güneş gibi hava şartlarından ortamın ve kişilerin etkilenmemesini sağlamaktadır. Kumaş olanları da son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Ahşap olan modeller bahçelere çok farklı ve doğal görünümler sağlamaktadır. Yazlı kışlı kullanım alanları ile ortamları renklendirmektedir. Ürünlerde kullanılan malzemelere göre fiyatları da değişmektedir. Güzel görünüm ve doğal durumlardan (kar, yağmur, güneş gibi) en üst düzeyde koruma sağlamaktadır.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

869dc00389b430a83fbaba42b64fc031 310x165 - Türkiye Genelinde Satılık Ev Ve Oranları

Türkiye Genelinde Satılık Ev Ve Oranları

İlan sayfalarına bir göz atıldığı zaman görünecek olan tablo sahibinden ve emlakçıdan olarak satılık ev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir