E-ticaretin Avantajları

Dünyada olduğu gibi Türkiyede de gün geçtikçe e-ticarete olan ilgi artıyor. İlgi arttıkça alışveriş, yapılan işlem sayısı da artıyor. Ancak bu artışa rağmen hala zihinlerden güvensizlik ve dolandırılma korkusunu silemedik.

Dokunarak, satıcıyla konuşarak, birebir irtibat halinde alışverişe alışan Türk insanı görmeden etmeden verdiği siparişe bir türlü güvenemiyor. Tuhaftır ki e-ticaret sitelerine sıkça  “size neden güvenmeliyim?”, “beni dolandırmayacağınızı nereden bileyim?”,  “ ürünü göndermezseniz ne olacak?” gibi sorular iletiliyor. Gerçi bu soruları ileten müşteriler hiçbir şekilde tatmin olmadıkları gibi sipariş süreçleri de sıkıntılı geçiyor.

E-ticaret sitelerinden alışverişin perakende mağazalara karşı avantalarını sıralayalım:

Geniş ürün yelpazesi

urun yelpazesi 119x89 - E-ticaretin Avantajları

Sonuçta perakende mağazacılıkta belirli bir kapalı alan olduğu için, sınırsız ürün sergileme şansları yok. Ancak e-ticaret sitelerinde durum farklı. Listelenebilecek ürün sayısı, e-ticaret sitelerinin kendi insiyatifinde. İstendiği taktirde milyonlarca ürün de listelenebilir, özel olarak belirlenen 100 ürün de listelenebilir. Yeni evlenecek bir çift evini düzmek için günlerce, haftalarca mağazaları gezmek zorunda kalıyor. Ancak internet üzerinden birkaç e-ticaret sitesi ile çok kısa sürede ürünleri seçip 7-10 gün içerisinde ürünlerine kavuşabilir. Vakit hepimiz için değerli sonuçta, mağaza mağaza gezip bunca zamanı boşa geçirmek manasız, eve el boş dönme ihtimali de mevcut tabi.

7/24 sipariş

724 119x89 - E-ticaretin Avantajları

Hafta içi iş, hafta sonu eş-dost ile yapılan programlar ile kendimize ayıracak vakit bulmakta zorlanıyoruz. Alışveriş konusu başlı başına bir problem zaten, tüm gün mağaza mağaza dolaşıp istediğimiz şeyleri alamadan kaç kez eve elimiz boş döndük? İşte tüm bu ihtimalleri düşününce tüm günü alışverişe ayırmak gereksiz kalıyor. Buna karşılık istediğimiz markayı e-ticaret siteleri üzerinden istediğimiz model/renk de sipariş verip adresimize kadar getirtebiliyoruz. Hafta sonu tüm günü alışverişe harcayacağımıza sabah işe giderken yolda istediğimiz ürünlerin siparişini neden vermeyelim?

İade hakkı

iade 119x89 - E-ticaretin Avantajları

Malum e-ticaret de ürünü görmeden, dokunmadan, sadece görsele güvenerek alışveriş yapıyoruz. İşte bu sebepten kanunlar e-ticaret müşterisinde iade hakkını biraz daha geniş tutuyor. Aslına bakarsak hiçbir e-ticaret sitesi sattığı ürünü iade almak istemez, sadece e-ticaret siteleri olarak değil mağazacılıkta da kimse iade mal almak istemez. İşte bu iade problemi yaşanan durumlarda anahtar kelimemiz “cayma hakkı” dır. “Cayma hakkımı kullanarak ürünü iade etmek istiyorum” dediğiniz zaman ürün kurulu olsun/olmasın, ürün özel üretim olsun/olmasın her şekilde iade edebiliyorsunuz. Hatta iade edeceğiniz ürünü sizin kargolama zorunluluğunuz da yok, firma adresinize kargo gönderip ürünü aldırmakla yükümlü. Aslında sırf bu iade hakkı sayesinde bile e-ticaret kullanılabilir. Normalde bir mağazadan mobilya alıp, kurdurduktan sonra iade etmeye çalıştığınızda o kadar da anlayış göstermeyeceklerdir.

Hakkında emre

www.zahiridunya.net

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Son dönemde oldukça popüler olan stres çarkı ile ilgili çeşitli bilgilere bu başlık altında yer …

4 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Develi Mobilya olarak tüm avangard ürünlerimizin satışının olacağı bir platform düşünüyorduk. Bu yazınız firmamız için oldukça faydalı oldu. Avangard Mobilya sektörünün türkiye ldieri Develi olarak yazınız için çok teşekkür ederiz.

  Avangard Mobilya, Avangard Yatak Odası, Modern Mobilya
  ———————
  Develi Mobilya

 2. Bu makaleden oldukça faydalandım. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.. Kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Kolay gelsin!

 3. merhaba ben bir açında kendime arkdaşlarıma 3 4 adet saat siparişi verdim ortalama 100 dolar ve yine birşeyler almak istiyorum acaba bir sınır varmı aldıklarım hep farklı ürün yine öyle olacak ayakkabı mont fiyatları 50 dolar 70 dolar bu konuda bilgilendirir seniz çok memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir