Aliexpress Sipariş Terimleri Sözlüğü ve Detaylı Açıklamalar

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Aliexpress Sipariş Terimleri Sözlüğü ve Detaylı Açıklamalar
Aliexpress

Aliexpress sipariş durumları hakkında birçok bilinmeyen noktalar mevcuttur. Bu yazımızda kısaca aliexpress sipariş durumları ve sipariş sayfanızdaki alanlar hakkında kısa açıklamalar yaparak sizlere daha güvenli alışveriş için ipuçları sunacağız.

Finished Ne Demek

Aliexpress üzerinden sipariş verdikten sonra siparişin tamamlandığı anlamına gelen sipariş durumu “Finished” tır. Siparişi teslim aldığınızı onayladığınızda ya da iade talebi açtığınızda talep onaylandıktan sonra sistem sipariş durumunuzu otomatik olarak “Finished” konumuna getirir. Bu aşamadaki siparişler için artık işlem yapılamamaktadır ve para aktarımı sağlanmış demektir.

Confirmation Received Ne Demek

Aliexpress üzerinden sipariş verdiğinizde bir ürünü teslim aldığınıza dair onay verdiğiniz zaman sistem otomatik olarak “Confirmation Received” konumuna alır. Bu durum siparişin onaylandığı ve paranın ilgili satıcıya aktarılacağı anlamına gelmektedir.  Bu aşamadaki sipariş için artık işlem yapamazsınız ancak 15 gün içerisinde iade/şikayet talebi oluşturabilirsiniz.

Aliexpress Open Dispute Ne Demek

Sipariş verdiğinizde size ulaşan bir üründen memnun değilseniz ya da ürün size gelmeden alıcı koruma süresi sona eriyorsa bu buton aracılığı ile iade/şikayet talebi oluşturabilirsiniz. Bu alandan satıcı ile irtibata geçerek çözüm arayışında bulunabilirsiniz. Satıcı ile anlaşamadığınız durumlarda 5 gün sonra Aliexpress yetkilileri devreye girerek hakem görevi yapacaktır.

Dispute iade talebi ile ilgili detaylı anlatım sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Aliexpress Dispute Nasıl Açılır? Dispute Nedir?

Track Order Ne Demek

Sipariş verdiğiniz bir ürün kargoya teslim edildiyse “Track Order” butonu aktif olacaktır. Bu butona tıklayarak mevcut kargonuzun hareketlerini takip edebilir kargonuzun nerede olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Confirm Goods Received Ne Demek

Aliexpress üzerinden verdiğiniz siparişi teslim aldığınızı onaylamanızı sağlayan butondur. Bu butona tıklayarak siparişi teslim aldığınızı beyan etmiş ve ödemiş olduğunuz ücretin satıcıya aktarılmasına onay vermiş olursunuz. Bu buton hem kullanışlı hemde bir o kadar tehlikelidir. Sipariş verdiğiniz ürünü teslim almadan bu butona tıklamanız durumunda sistematik olarak siparişi teslim almış sayılacak ve sipariş üzerinde herhangi bir hak talep edemeyeceksiniz. Bu nedenle siparişinizi sağlam bir şekilde teslim almadan lütfen bu butonu kullanmayın.

Yanlışlıkla ya da bilmeden bu butonu kullanarak siparişi onaylamanız durumunda sistem size 15 günlük iade/şikayet hakkı sunmaktadır. Bu süre zarfında iade talebi oluşturabilir ya da aldığınız ürün için şikayette bulunabilirsiniz.

Awaiting Receipt Ne Demek

Sipariş verdiğiniz bir ürünün yola olduğunu ve size teslim edilmesinin beklendiği anlamına gelen ibaredir. Bu alan siparişinizin kargoda olduğunu ve size teslim edilmesinin beklendiği anlamına gelmektedir.

View Delivery Detail Ne Demek

Kargonuza ait hareketlerin detayını incelemenize olanak sağlana alandır. Bu bölümden kargo hareketlerinizi kontrol edebilir o an nerede olduğunu ve en son nerede hangi işlemi gördüğünü takip edebilirsiniz. Kargo hareketlerinizi aşağıdaki sayfamızdan hızlıca ve detaylı olarak takip edebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Sorgulama

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

“Aliexpress yılbaşı indirimleri ne zaman?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aliexpress yılbaşı kampanyaları her yıl olduğu …

7 Yorumlar

  1. Your order price has been revised due to a change in foreign exchange rates. diyor sonrasında ödeme yapacağım ödeme yapa yani pay now yazıyor devam ediyorum bkm den sonra sms deki kodu giriyorum sistem hatası lütfen tekrar deneyin diyor sol üst köşe aliexpress gönderim türkiye ve tl olarak sipariş verdikten sonra ise siparişiniz döviz kurları nedeni ile revize edilmiştir bankamı aradım kart onayınız var dedi önceden bu sıkıntı yoktu şimdi var bi yardımcı olurmusunuz

  2. Peki ya ödenmiş bir sipariş ise

  3. Merhabalar. Bu siteye daha öncede yazmıştım çok sağ olun yardımlarınızı eksik etmediniz. Bugün ise tekrar bir sorunla karşılaştım. Ürün aldım, ödeme yapacaktım. Kart bilgilerimi doğru girdiğim halde yapamadım. 2. kez tekrar denedim. Bu sefer ödeme almadan “Siparişlerim” kısmına attı hepsini. Ödeme yapmaya çalıştığımda ise “Your order price has been revised due to a change in foreign exchange rates.” yazıyordu. Şimdi anladığım kadarıyla döviz kurları değişmiş, orası tamam. Peki benim ne yapmam gerekiyor ? Tekrar ödeme yapmayı deneyeyim mi yoksa o yazının oradan kalkmasını mı bekleyeyim ? Kalkar mı bilmiyorum da… Yardımcı olursanız çok mutlu olurum, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir