Online Alışverişte Kargo

Online alışverişte kargo, tüm satınalma süreci sonunda müşteriyi memnuniyete ulaştıracak en büyük adımlardan biri.

 

Çok uygun fiyata çok kullanışlı, verimli, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ürün almış olabilirsiniz ancak, ilgili kargo şirketi ürünü kapınıza getirene kadar o ürün sizin değil. Daha paranızın karşılığını almamış, afaki bir şekilde ödeme yapmış oluyorsunuz. Online alışverişte kargo süreci uzadığında çoğu kişi dolandırıldım hissine kapılıp bankaya ödeme itirazında bile bulunabiliyor. Aslında internetten alışveriş yaparken, genellikle e-ticaret sitesinde ürün sayfalarında ürünün kaç gün/saatte kargolanacağına dair bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler yoksa da iyice araştırıp bulmak gerek, aksi halde günlerce, haftalarca beklemek kaçınılmaz olur.

Online alıverişte kargo problemi yaşamamak adına bazı adımlara dikkat etmemiz gerekiyor:

1. Siparişi tamamlamadan önce ürünün kaç gün içerisinde kargolanacağı bilgisine ulaşmamız gerekiyor. Aksi halde gözümüz kargoda haftalarca yok yere beklemek zorunda kalabiliriz. Sitede kargolama süresi hakkında herhangi bir bilgi yoksa, müşteri hizmetleriyle iletişime geçip bu bilgiyi istemek gerek.

 

2. Siparişi tamamladık, ürün için taahhüt edilen kargolama süresini de öğrenik. Örneğin 10 iş günü içerisinde kargolanacağını bilerek siparişi tamamladıktan 2 gün sonra benim siparişim neden gelmedi diye yaygara koparmak pek mantıklı değil. Genellikle e-ticaret siteleri müşterilerine ortalama süreleri belirtiyor. 10 gün dendiyse, 7 günde de ürün gidebilir, 12 günde de. Bunu bilerek sipariş vermek gerekiyor.

 

3. Madem deponuzda yok, ürünü neden satıyorsunuz? Siparişi istediği tarihte eline ulaşmayan e-ticaret müşterilerinin %90 ı bu soruyu müşteri hizmetlerine yöneltiyordur. E-ticaretin makus talihi, kaderi; olmayan ürünü satmaktır zaten. Yüzbinlerce ürün çeşidini sitede satışa açıp, aynı zamanda depolayacak e-ticaret sitesi tanımıyorum malesef. Elbette rağbet gören ürünler stoklanacaktır ancak stok maliyeti de ciddi bir kalem.

 

4. x kargosunu istemiyorum, bana y kargoyla gönderin! Malesef böyle bir dünya yok. Evet onlarca kargo şirketi var, biz istediğimiz kargoyla istediğimiz yere birşeyler gönderebiliyoruz. Ancak online alışverişte e-ticaret sitelerinden bizim istediğimiz kargoyla göndermelerini bekleyemeyiz. Sonuçta binlerce, yüzbinlerce gönderim yapan şirketler tüm kargo firmalarıyla değil fiyat/şartlarda anlaşabildiği kargo firmalarıyla çalışıyor. Ne yazıktır ki bu anlaşmalar da kargoların operasyonel başarısı değil, sundukları fiyat teklifleri belirleyici etken. Dolayısıyla, alışveriş yaptığımız e-ticaret sitesi bize hangi kargoyla gönderiyorsa onu kabul etmek zorundayız. Bazı siteler 2-3 kargoyla çalışabiliyor, ama çok ufak bir oranda.

 

5. Kırık ürün gönderdiniz! Sanmıyorum ki hiçbir e-ticaret sitesi müşterisine kırık/hasarlı ürün göndersin. Sonuçta bir tedarik süreci ardından kargolanadak müşterilere gönderiliyor. Adrese bağlı olarak, kargolanan ürün onlarca noktada hareket görüyor. Bu süreçte ürünün hasar görmesi çok da absürt bir durum değil. Ama bu hasarı e-ticaret sitesine mal etmenin manası da yok.

 

6. Normalde bir mağazadan ürün alıp, evde kırık olduğunu gördüğümüzde mümkün değil iade edemeyiz. İyice kontrol edip alsaydın der satıcı, ve başından savar. İşte online alışverişin en avantajlı tarafı da kargoda hasarlı gelen ürünü firmayla görüşüp değişim/iade sürecini başlatabiliyorsunuz. Burada da tek kilit nokta hasar tespit tutanağı. KArgoyu getiren kuryenin yanında ürünü kontrol edip, hasar varsa tutanak tutmamız gerekiyor. Aksi halde alışveriş yaptığımız e-ticaret sitesine bu hasarı kanıtlayamayız. E-ticaret sitesi de bu hasarın bedelini kargoya yansıtamaz. Ki bu tutanak durumu üzerinde e-ticaret siteleri devamlı uyarılarda bulunur, satış sözleşmelerinde de yer verir.

Hakkında emre

www.zahiridunya.net

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Son dönemde oldukça popüler olan stres çarkı ile ilgili çeşitli bilgilere bu başlık altında yer …

2 Yorumlar

  1. Merhaba ben aliexpressten 4 ürün siparis ettim fakat satıcılar ürünu karGoya vermeden dükkanlarını kapatmışlar. Yani dolandırıldım parami nasıl geri alabilirim. Lütfen yardımcı olun. Ayrıca aldığım diğer ürünlerin de verdikleri süre geçtiği halde elime ulaşmadı benden comfirm order yapmamı bekliyorlar. Hiçbiri de cevap yazmıyor. Lütfen bana bi dönüş yapar misiniz??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir