Nasıl bir hosting seçmeliyim?

guzelnet - Nasıl bir hosting seçmeliyim?
Dünya üzerinde yerli ve yabancı olmak üzere onbinlerce hatta yüzbinlerce hosting yani barındırma hizmeti veren kişisel/kurumsal web siteleri/firmaları mevcut.. Genel olarak her birinde çok iyi imkanlar sunulmaktadır. Örneğin %99,9 uptime, sınırsız alan v.b özelliklerin hepsini bir arada sunan ve bu muhteşem özellikleri çok çok cazip fiyatlara sunan bir firmayı ele alalım.

Özellikle Web hosting (barındırma) hizmetlerinde ”sınırsız” kelimesi kadar geçersiz bir kavram daha görmedim. Çünkü tamamen kullanıcıyı yanıltmaya/ikna etmeye yönelik kullanılan bir terimdir. Ve ne yazık ki günümüzde çoğu barındırma/hosting hizmeti sağlayıcısının kullandığı bir kalıplaşmış terim olarak internet dünyasında yer almıştır.

Web hosting/barındırma hizmeti bir sunucu/server tarafından sağlanır. Sunucu/server bir bilgisayardır aslında. Evinizde ki bilgisayarın daha yüksek özellikli bir halini düşünün. Evinizde ki bilgisayar ile sunucu arasında temel olarak hiçbir fark yoktur. Hatta kendiniz dahi evde sunucu/server kurup kendi kişisel web sitelerinizi yayımlayabilirsiniz.

Sonuçta her sunucunun bir kapasitesi, hızı mevcuttur. 8TB HDD(harddisk) takılı olan bir sunucumuz olduğunu varsayalım. Ve bu suncuu üzerinden müşterilerimize ”sınrısız” ibaresini kullanarak barındırma/hosting hizmeti sağlayalım. Ne kadar inandırıcı/doğru olur? Sunucu üzerinde ki alan 8TB ile sınırlıyken siz nasıl sınırsız bir hizmet satabilirsiniz?

Demem o ki internette satış yapan kişisel/kurumsal web sayfalarında ki paket detaylarına özellikle dikkat edelim. ÖRneğin WordPress blog sistemine sahip olan bir web sitesi açmayı olanlıyorsunuz. Bu kapsamda (eğer yüksek kaliteli videolar bol sayıda resimler yüklemeyecekseniz) başlangıç olarak 50MB alana, 500MB band genişliğine sahip bir barındırma hizmeti fazlasıyla işinizi görecektir.

Başlangıç sisteminiz artık bir süre sonra ihtiyaçlarınızı karşılamaz ise ya bir üst pakete geçiş sağlarsınız yada ihtiyacınız olan alan ve band genişliğine göre paketiniz yeniden düzenlenir. Yeni bir başlangıç da her zaman ihtiyaç kadar hareket edin. Bir anda yüksekten başlamak hüsranla sonuçlanabilir.

Bir sonra ki yazım da ”Web Sayfasından Gelir Elde Etmek” konusundan bahsedeceğim.

banner1 - Nasıl bir hosting seçmeliyim?

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

hyperv logo 310x165 - Hyper-V Sanal Anahtar özellikleri değişiklikleri uygulanırken hata oluştu

Hyper-V Sanal Anahtar özellikleri değişiklikleri uygulanırken hata oluştu

Merhaba arkadaşlar bu hatanın çözümü aslında çok kolay fakat biraz can sıkıcı hatanın tamamı şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir