E-ticarette En Büyük Yanılgı – Satış Sözleşmesi

E-ticaret in yaygınlaşmasıyla online alışverişe dair çıkarılan kanunlar ne kadar tüketici taraflı olsa bile çoğu kişi haklarından bihaber olduğu için maalesef haksızlığa uğruyorlar. insanların en büyük yanılgısı olan iade yani cayma hakkı ne yazık ki satıcıların baskıları doğrultusunda işliyor.

 

Devletin e-ticaret ile ilgili olarak tasarlamış olduğu yasaları incelediğimizde şimdiye kadar ne kadar büyük bir eksikliğe sahip olduğumuzu anlıyoruz. İnternet tabanlı yapılan alışverişlerde ürün yada hizmetin birebir olarak görülmediği ya da gözlemlenemediğini düşündüğümüz zaman yanılma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Bu kapsamda çıkan yasalar çok büyük bir ölçüde tüketiciden yanadır. görmediğini bir ürün ya da hizmetten ne kadar emin olabilirsiniz ki?

 

Her gün birçok insanın karşı karşıya gelmiş olduğu durumu düşündüğümüz zaman bir kerede olsa en ince ayrıntısına kadar Mesafeli Satış Sözleşmesi adı altında yayınlanan yasaları incelemek gerekir. Çünkü sahip olduğumuz hakların genelini bilmediğimiz taktirde art niyetli satıcılar bu durumdan istifade edip hakkımızı gasp edebiliyorlar ki bu durum oldukça yaygınlaşmış bir durumda şu an. bilgisizliğimizin ya da eksik bilgilere sahip olmanın faturası ne yazık ki tüketiciye kesiliyor.

 

Çoğunlukla hiçbirimizin önemsemeden işaretlediği Hizmet Sözleşmesi adı altında yayınlanan kuralların aslında ne kadar önemli olduğunu zor duruma düştüğümüz zaman anlayabiliyoruz sadece. Elbette o sözleşmeyi kabul etmeme gibi bir imkana sahip değilsiniz. Bu durum satıcının bir diretmesi olarak düşünülebilir; “Ya onaylayacaksın, ya da ürünümü almayacaksın” gibi düşünebiliriz bu konuyu.

 

Daha bugün bu tarz bir konuda sorun yaşamış bir kimse olarak herkesin çok kısa bir vaktini ayırıp öne sürülen sözleşmeleri alışverişten önce okumalarını tavsiye ediyorum. Uzun uzun hazırlanmış, teknik terimlerin havada uçuştuğu sözleşmeler gözünüzü korkutmasın. Sadece kafanıza takılan yeri okuyun en azından. Mesela iade kısımlarını cayma haklarını okuyun. O bile fazlasıyla yarar sağlayacaktır. Belki de çok beğendiğiniz bir ürünü almaktan vazgeçeceksiniz.

 

Konu Tüketici Heyetine ulaştıktan sonra elbet bir orta yol bulunuyor ama iş o noktaya gelmeden bizde kendi içimizde önlemlerimizi almalıyız. Hiç yoktan karşılaşabileceğimiz sorunlara karşı bilgili ve hazırlıklı olmalıyız. Bu tarz bir konuda eğer  sıkıntı yaşarsanız valiliklerde bulunan Tüketici Heyetleri’ne ya da Beyaz Masa’ya başvuruda bulunabilir ya da bir dilekçe hazırlayıp ilgili makama gönderebilirsiniz.

 

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Stres Çarkı İle İlgili En Detaylı Bilgi Rehberi ve İncelemeler

Son dönemde oldukça popüler olan stres çarkı ile ilgili çeşitli bilgilere bu başlık altında yer …

Bir Yorum

  1. Satış sözleşmesi en dikkat edilmesi gereken hususlardan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir