Anasayfa » Alışveriş » Aliexpress » Aliexpress Hatalı Adres Yazmak, Adres Hatası Çözümü

Aliexpress Hatalı Adres Yazmak, Adres Hatası Çözümü

Aliexpress hatalı adres
Aliexpress hatalı adres

Merhaba, bu yazımızda birçoğumuzun karşılaştığı hata olan “Aliexpress hatalı adres yazımı” hakkında çözüm için birkaç püf nokta göstereceğiz.

Adresinizi yanlış yazmış olabilirsiniz, adresiniz değişmiş olabilir ya da yurtdışı alışveriş siteleri Türkçe tabanlı olmadığı için anlam karmaşasından dolayı yanlış yere yanlış adres bilgileri yazmış olabilirsiniz. Sonradan düzeltilmesi çok zor bir konu olmasından kaynaklı ne yazık ki çok dikkat edilmesi gereken bir husus.

Aliexpress Adresimi Nasıl Yazabilirim?

Sokak/Cadde/Bina/Semt gibi özel isimler tüm dünyada evrensel olmakla birlikte farklı bir dile çevrilerek yazılmaz. Örnek olarak sokak adınız “Ateş Sokak” ise siz sipariş ekranında adresinizi yazarken “Fire Street” yazarsanız çok yanlış olur. Özel isimler değişmediğinden dolayı olduğu gibi yazmanız yeterli olacaktır. Çünkü o paket Türkiye sınırlarına girdikten sonra PTT dağıtım görevlileri yani Türkler teslim edecek size. Fire Street yazıp insanların kafasını karıştırmaya gerek yok 🙂

Aliexpress Adresimi Yanlış Yazdım, Ne Yapabilirim? Aliexpress Adres Kabul Etmiyor

Aliexpress Hatalı Adres Yazımı

En başta da söylediğimiz gibi adres ya da diğer bilgileri yazarken bir hata yapmışsanız ne yazık ki dönüşü yoktur. Aliexpress hatalı adres yazımına bağlı olarak tabi bu sorun değişecektir. Eğer ili yanlış yazarsanız o paket size ulaşmaz. Telefon numaranız yada apartman numaranız yanlış ise çok sorun olmaz.

Bu gibi durumlarda fark ettiğiniz an siparişi iptal ediniz. Eğer iptal etme sürecini aşmış iseniz ya da ürün kargoya teslim edildiyse hemen satıcıya konuyu aktarın. Eğer kargoya verilme süresi çok olmadıysa adres düzeltme işlemi yapılabiliyor (düşük ihtimal).

Aliexpress Adresim Hatalı Olduğu İçin Kargom Geri Döndü

Aliexpress Hatalı Adres

Adres hatasından dolayı size teslim edilmeyen kargoları PTT üzerinde takip etmenizde fayda vardır. Size verilen takip numarası aracılığı ile Türkiye’ye giriş anından itibaren son dağıtım şubesine kadar takip edip dağıtıma çıkacağı gün şubeye ulaşarak şubeden elden teslim alabilirsiniz.

Bu sürece yetişemediğiniz durumlarda ne yazık ki kargo geri dönecektir. Bu durumda da hemen satıcıya Dispute açmanızı tavsiye ederim. (Dispute(Uyuşmazlık) Nasıl Açılır, Nedir?). Bu sayede satıcıya ürünün iade gittiğini belirterek ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

 


Aliexpress Hatalı İlçe Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken teslimat adresi olarak yazdığınız bilgilere oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Adres yazarken bulunduğunuz ilçe bilgisini yanlış yazmanız durumunda bulunduğunuz ilin büyüklüğüne göre bu kargonun sizlere ulaşma ihtimali oldukça düşecektir. Küçük illerde belki çok sorun olmaz ancak İstanbul, Ankara, İzmir v.b büyük kentlerde ilçe bilgisi olmadan bir paketin sizlere ulaşabilmesi çok zor olacaktır.

Aliexpress Hatalı İl Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken hatalı adres yazma konusunda eğer hataya neden olan kısım il seçimi ise ne yazık ki çözüm ihtimali sıfırdır. Bu noktada ürün ile ilgili iade edebilme hakkınız başladığı zaman sipariş işle ilgili iade-dispute talebi oluşturmanızı öneririz. İl en belirleyici adres basamağı olduğu için il yazımının hatalı olması ürünün sizlere ulaşmasını imkansız kılacaktır. Aliexpress üzerinden ürün iade etmek ve dispute açmak gibi konularda sizlere yardımcı olabilecek konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Aliexpress Hatalı Posta Kodu Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken teslimat adresi yazdığınız alana posta kodunu hatalı girmeniz durumunda bu hata sizlere çok büyük bir kayıp sağlamayacaktır. Posta kodu, PTT adres tespit sisteminin basite indirgenmiş en önemli özelliklerinden biridir ancak insanlar posta kodu kullanımına alışkın olmadığı için sadece adresinizin %100 doğru yazılmış olması, sipariş verdiğiniz ürünün sizlere ulaşması için yeterli olacaktır.

Aliexpress v.b yurtdışı alışveriş sitelerinden sipariş veren Türk kullanıcıların neredeyse %60’ı posta kodunu ya hatalı giriyor ya da gerçeğin dışında bir kod yazıyor.

Aliexpress Hatalı İsim Yazma Sorunu

Sipariş verirken alıcı olarak bir kişi tanımlarken yapılan en büyük hata alıcı adının yanlış yazılmasıdır. Alıcı adı bölümüne “ev”, “iş”, “okul” v.b metinler giren birçok kullanıcı bulunmaktadır. Aliexpress üzerinden verilen siparişin takipli kargo ile gönderilmesi, hatalı yazdığınız alıcı adı nedeni ile paketin sizlere ulaşmayacak olmasına neden olmaktadır. PTT, takipli kargoların teslimatında kimlik teyidi aldığı için alıcı isminde bambaşka bilgiler yazan paketleri teslim etmeyecektir.

Aldığınız ürün eğer takipsiz kargo olarak sizlere gönderildi ise teslim alma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü bu paketler PTT tarafından daire kapısına teslim edilmez, apartman içerisinde bırakılır. Böylelikle herhangi bir teyit yapılmayacağından sorun yaşama ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır. Alıcı adı yazımında ki birkaç harf hatası çok mühim değildir ancak alıcı adının bir kişi/insan adı olduğundan emin olmanızı öneririz.

Popüler Aramalar

 • aliexpress adres nasıl yazılır
 • aliexpress adres sorunu
 • aliexpress adres yazma
 • aliexpress adres
 • aliexpress adres yazma sorunu
 • aliexpress sevkiyat adresi
 • aliexpress adres hatası

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpressgenel - Aliexpress Siparişi İptal Etme

Aliexpress Siparişi İptal Etme

Aliexpress üzerinden bazı ürünleri daha avantajlı bir şekilde alım yapabiliyoruz. Bir ürünü satın aldıktan sonra …

206 Yorumlar

 1. Sadece ismimi yazdım birde telefon numarami yanlış yazmışım adres bilgilerim il ilçe doğrudur sıkıntı cikarmi

 2. Adres kayıtları ile ilgili olarak aradığınız cevabı,aşağıdaki linkte bulabilirsiniz..

 3. Ben sipariş verdim fakat özel isimleride çevirdim nasıl bir problem çokabilir bayiye gitsem çıkarmı

 4. Merhaba (ÇAKMAKLI MAHALLESİ, HACI MEHMET ÇİFTLİĞİ NO:18) adresimi küçük harf ve büyük harf ile hem türkçe, hem de ingiizce karakterler ile defalarca yazmama rağmen kabul ettiremedim. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Yazdığım yer STREET ADDRESS

 5. adresi kabul etmiyor ya ingilizce yazın diyor yada açık adres oluşturulamadı diyor ne yapabilirm ?

 6. Arkadaşlar uzun zamandır sipariş vermek istediğim şeyleri bu site sayesinde alabiliyorum teşekkür ederim .

 7. Bende 5 doların altında eşyalar aldım,11 kasımda aldım, bugün pim merkezine gittim ,mahallem üzerinden baktılar yoktu paketlerde,apartman kutusunda getirilen birşeyde yok,üstelik 4 ay önce aldığım eşyada gelmedi,adım direk yazmıyor ama adresim telefon numaram var,zstrn mahalle üzerinden ayırıyorlar,bulunduğum mahalledeki ptt yede sorucam,5 adet kargo yani biridemi gelmez,napıcam bilmiyorum gerçekten,önerilerinizş alırım?

 8. adres bilgilerim tam ama posta kodu ve ilçeyi yazmayı unutmusum kargom bana ulaşır mı ? 🙁

 9. adres yazma sorununda her türlü ihtimali denedim.KESİn çözüm: Adresi büyük harflarle ve türkçe karekter kullanmadan yazdım ve “sadece ingilizce adres yazın” hatası vermedi..

 10. Arkadaşlar ben Aliexpress’ten ürün sipariş ettim ama site ismini yazmayı unutmuşum. Ancak tel.numaram var. Sizce ne yaparlar veya yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir