Aliexpress Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Aliexpress, şu an dünyanın önde gelen online alışveriş sitelerinden biridir. Sahip olduğu gelişmiş sistemleri aracılığı ile Aliexpress üzerinden yapılan alışverişlerin güvenliğini sağlamak için çok çeşitli güvenlik önemleri vardır.

Ancak her noktada bu önlemler ne yazık ki bizleri korumaya fayda etmiyor. Bu kapsamda ne yazık ki atlamamamız gereken püf noktalar oluyor. Yazının bundan sonraki kısmını oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Aliexpress Siparişlerinde Kaliteli Satıcıyı Tespit Etmek

1 - Aliexpress Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
Aliexpress Güvenli Alışveriş

Yandaki resimde gördüğümüz üzere herhangi bir satıcının bilgileri yer almaktadır. Bu kısım ürün sayfasının sağ üst tarafında yer almaktadır. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en büyük kısım satıcının sahip olduğu itibar puanı yani olumlu geri bildirim yüzdesi.

Eğer satıcının yüzdesi ne kadar yüksek olursa yaptığı satışların kaliteli o kadar iyidir. Ancak dikkat edilmesi gerek bir nokta ise bu yüzdenin yapılan satışa göre oranı. 10 satışta %100 yerine 5000 satıştan %97 olumlu yorum alan satıcıdan alışveriş yapmak daha sağlıklıdır.Bu küçük görünen detay aslında alışverişlerimizin güvenliği konusunda en önemli hususlardan biridir. Olumlu yorumların fazlalığı bizim alışverişlerimizin güvencesidir.

Kaliteli alışveriş İçin Kargo Yöntemine Karar Vermek

Aliexpress üzerinde satış yapanlar birden fazla kargo yöntemi kullanabiliyor. Bu kargoların kimisi ücretli kimisi ücretsiz olarak alışveriş yapanlara sunuluyor. Aşağıdaki resimde örnek bir satıcının sunduğu kargo yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

2 - Aliexpress Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?
Aliexpress Kargo Seçenekleri

Yukarıda gördüğünüz üzere ilgili satıcı 3 çeşit kargo ile çalışmakta olup bunlardan ikisi ücretli biri ise ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ücretsiz kargo seçeneklerinde birçok kargo firması vardır. Ancak hepsine itimat etmemenizi önemle tavsiye ederim. Kargo firmaları hakkında detaylı bilgiyi Aliexpress Kargo Seçenekleri yazımızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmemiz gerek önemli noktalardan biri ise, sipariş vereceğimiz satıcı eğer kargo için “Yanwen” firması ile çalışıyorsa uzak durmanızdır. Genellikle “Yanwen” aracılığı ile sevk edilen kargolarda sorunlar yaşanmaktadır (bu bilgi yaşanan sorunların kargo firmalarına oranlarına göre öne sürülmüştür). Hızlı ve güvenli bir kargo yöntemi olarak kişisel tavsiyem “Hong Kong Post” aracılığı ile sevkiyat yapan satıcıları tercih etmenizdir. Hong Kong Post ile yapılan sevkiyatlar hem hızlı hemde sorunsuz olarak teslim ediliyor. China Post ile karşılaştırma yapıldığı taktirde ürünlerinizi ortalama 10 gün kadar daha erken teslim alıyorsunuz.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

4 Yorumlar

  1. sitenize nasıll üye olabilirim

  2. Merhaba Genelde Aliexprex perakende satıcıların yüksek fiyatlar ile ürün sattıkları bir site ben alibabayı tercih ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir