Anasayfa » Genel » İğne Oyası Modelleri Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Modelleri Nasıl Yapılır?

2e56bd1184762efdce025b6b92805431 - İğne Oyası Modelleri Nasıl Yapılır?Geçmişten günümüze kadar gelen iğne oyası yapımı bayanların en severek yaptıkları hobilerdendir. Hem kullanmak hem de kazanç sağlamak amacıyla yapılan iğne oyası modelleri oldukça fazladır. Geleneksel motiflerin yanı sıra yöresel motifler ve modern motifler bulunur. Bayanlar yaptıkça kendilerini geliştirmekte ve yepyeni modeller üretmektedir. Beyaz ve krem renklerde ip kullanılarak yapmayı tercih edebileceğiniz gibi renkli ipler de kullanabilirsiniz. Kumaşa işlenmesiyle bir bütünlük sağlayan iğne oyası modelleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. İlk defa yapanlar biraz zorlansa da alıştıkça daha hızlı bir şekilde yapılabilir. İğe oyası yaparken örgünün ve atılan düğümlerin sıkı olmasına dikkat edilmelidir. Sıkı atılan her düğüm modelin daha güzel görünmesini sağlar. Ancak her bayanın el örgüsü aynı değildir. Gevşek örülen modeller kolalanarak sıkılık kazandırılır. Ayrıca yıkandıkça örgüsü gevşememesi için düzenli aralıklarla kolalanabilir. Motifin iyi bir şekilde ortaya çıkabilmesi için kullanacağınız iğnenin sağlam olması gerekir. Kırık ve yamuk bir iğneyle hem modeli çıkarmak zor olur hem de örerken iğne elinize batabilir.

Modern İğne Oyası Modelleri

Geleneksel modellerin yanı sıra günümüzde modern modeller de yapılmaktadır. Evlerde vitrin örtüsü, masa, sehpa, yatak örtüsü, tepsi örtüsü ve havlu kenarı gibi yerlerde kullanılan iğne oyası modelleri oldukça fazladır. Birbirinden şık görünen bu modeller modern evlerdeki mobilyalarla kolaylıkla uyum sağlayabilir. Ayrıca günümüzde genç kızların çeyizlerinde de bu modelleri saklayabilirsiniz. 3 boyutlu bir görünüme sahip olan bu oyalarda çiçek desenleri ön plana çıkar. En çok kullanılan çiçek motifleri arasında gül, lale, papatya, menekşe, yaprak, asma yaprağı, üzüm, elma, kiraz, çilek, fıtık çiçeği, kaktüs deseni, haşhaş tohumu çiçeği, kardelen çiçeği modelleri yer alır. Hayvan figürlerinin de işlendiği bu oyalarda böcek, arı, sinek, kanat, kuş, martı, tırtıl, kelebek, balık, ahtapot, deniz yıldızı gibi birçok figürü bulabilirsiniz.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Evlerde günlük kullanım için yapılan iğne oyası modelleri aynı zamanda çeyiz serme törenleri içinde yapılmaktadır. Gelin olacak kızların çeyizlerinde çok fazla bulunan iğne oyalarından yapılmış havlu kenarları, masa örtüsü ve yatak örtüsü kenarlarında bu işlemeleri görebilirsiniz. Ayrıca tepsi örtüsü, vitrin örtüsü, sehpa örtüsü olarak da kullanılır. Namaz örtüsü, mevlit örtüsü, tülbent, yemeni, mendil, eşarp, yazma kenarlarına işlenerek daha şık bir görünüm sağlanır. Şık ve ilgi çekici görünmesi açısından renkli iler tercih edilebilir. Ayrıca kurdele, su taşı, boncuk, pul gibi birçok renkli taş kullanılarak motif renklendirilebilir.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

4 compressor 310x165 - Pergola Sistemleri için Yaratıcı Uygulamalar

Pergola Sistemleri için Yaratıcı Uygulamalar

Tente uygulamaları denildiğinde akla ilk gelen sistemlerden biri de pergola olmaktadır. Pergola sistemlerde kurulan yapının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.