İğne Oyaları Namaz Başörtüleri Deyince Akla Gelenler

El sanatları Türklerin  nesillerden nesillere aktarılan genç kızların çeyizlerinde çok özel bir yere sahip olan objeler. İşte o objelerden bir tanesi de iğne oyası. Tamamen el emeği göz nuru olan iğne oyaları kendi içinde  alt başlıklara ayrılıyor. Bunlardan bir tanesi de iğne oyaları namaz başörtüleri ve İslam dinine uygun olarak yaşayan bizler için son derece özel bir yere sahip.

İğne Oyası Örerken Bilinmesi Gerekenler

İğne oyaları namaz başörtüleri  yani yemeni, yazma, tülbentlerin güzelliğine güzellik katan bir el sanatıdır ve bu el sanatı eğer kişi kendisi yaparak ev bütçesine katkı sunmak ya da hobi olarak uğraşmak ister ise örmeden önce bilmesi gereken temel hususlar şunlardır ama aşağıda belirtilen kurallar tüm iğne oyaları için geçerli olan bir durumdur ve özel bir ayrım yapılamaz:

  • İğne oyasında doğru ip ve doğru iğne seçilmesi gerektiği bilinmesi gereken en önemli ilk husustur
  • Kişi olabildiğine temiz ve kirlenmeden bir biçimde iğne oyasını örebilmek için iğne oyasına başlamadan önce ellerini yıkamalı kurulamalı ve kullandığı ip özel bir poşet içinde saklamalıdır.
  • İğne oyası modeli de kullanım amacına uygun olarak seçilmelidir.
  • Renk uyumuna mutlaka dikkat edilmelidir.
  • Sık ve özenle örülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Namaz Başörtüsünde İğne Oyası Seçerken

İğne oyaları namaz başörtüleri için eğer hazır olarak piyasada bu biçimde satılan ürünlerden bir tanesi alınmıyorsa kişi kendisi örecek veya satın alacak ise dikkat edilmesi gereken temel hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Namaz başörtüleri çeşit çeşittir ve yörelere göre değişiklik gösteren ürünler vardır. Ürünün çeşidine göre iğne oyası seçimi yapılmalıdır. Örneğin tülbent dediğimiz türden bir ürün ise yani tek renkli ise o zaman rengarenk bir ürün yani iğne oyası seçilebilir ama eğer yazma, yemeni dediğimiz türden bir namaz başörtüsü ise o zaman olabildiğine tek renk olan ve yine yazmanın içindeki renklerden birisi seçilmelidir.
  • Yine bir başka önemli olan konu ürünün yani iğne oyasının büyüklüğüdür. Çok aşırı büyük ya da çok aşırı küçük seçmek sizin tercihinizdir ama kişinin yaşına uygun olarak büyüklük seçimi yapılmalıdır.
  • Seçilen ürünün kalitesinden emin olunmalı ve doğru malzemeden yapıldığından şüphe edilmemelidir.
  • Son olarak da kullanacak olan kişinin zevklerine göre tercih yapılmalıdır.

Herkes İğne Oyası Yapabilir mi?

İster iğne oyaları namaz başörtüleri olarak olsun ister diğer havlu kenarı olsun ister çeyiz için yapılsın ne çeşit iğne oyası yapılacak olursa olsun iğne oyası yapımını da çok abartmamak ve gözde büyütmemek gerekir.

Bugün engelli birçok bireyin dünyanın farklı noktalarında harikalar yarattığı göz önüne alınır ise iğne oyasının da rahatlıkla hevesi olan herkesin yapabileceğini bilmesi gerekir.

Diğer el sanatları ile kıyaslandığında biraz daha gözü yoran bir el sanatıdır ama çok da yapımı keyifli ve eğlencelidir. Eğer kişinin gözleri ileri derecede bozuk değil ise ve/veya göz doktoru böyle bir işi yapamayacağını ifade etmiyorsa yaşa başa bakmaksızın bu iş her zaman için her yaş diliminde iğne oyaları namaz başörtüleri  keyifle yapılabilir.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

869dc00389b430a83fbaba42b64fc031 310x165 - Türkiye Genelinde Satılık Ev Ve Oranları

Türkiye Genelinde Satılık Ev Ve Oranları

İlan sayfalarına bir göz atıldığı zaman görünecek olan tablo sahibinden ve emlakçıdan olarak satılık ev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir