Alibaba Türkiye Konferansı Istanbul 2014

Yazı Başlıkları

2014 11 24 13.05.52 - Alibaba Türkiye Konferansı Istanbul 2014
Alibaba Türkiye Konferansı Istanbul 2014

Alibaba Türkiye Konferansı Istanbul

Dünya da e-ticaret platformunda B2B sisteminin devlerinden biri olan Alibaba.com‘un İstanbul Marriot Hotel‘de yaptığı konferans ile katılımcıları bilgilendirdi. Etkinliğe katılanlar arasında Google, SONY, Webrazzi gibi büyük firmalarında üst düzey yöneticileri yer aldı.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Alibaba.com Türkiye ülke müdürü Cüneyt ERPOLAT, Alibaba hakkında temel bilgiler vererek katılımcıları bilgilendirdi. Konuşmacılar ortalama 15’er dakika sunum yaparak katılımcılara slayt eşliğinde yararlı bilgiler aktardı. Zahiridunya.NET ekibi olarak katılımcılar arasında bulunduğumuz konferans ile ilgili detaylı bilgi ve konferans detayları ile ilgili resimleri sizlerle paylaşacağız.

Neden Alibaba? Alibaba ismi Nerden Çıkmış?

Etkinliğin başlangıcında Cüneyt ERPOLAT‘ın Alibaba hakkında verdiği birkaç detaylı bilgi arasında merak edilen bir konuyu da açığa kavuşturmuş olduk. Herkesin merak ettiği konu; “Neden Alibaba? Firma Türk  mü?” gibi soruların cevabını verebiliyoruz artık. Firma pazarlama stratejisi bakımından bu ismi seçmiş. İsim seçimi konusunda çok profesyonelce hareket eden firma, tüm dünyada da evrensel bir isme sahip olmak için ve de her kullanıcı tarafından aynı şekilde telaffuz edilebilmek adına dünya üzerinde her dilde aynı şekilde telaffuz edilen kelimeleri araştırmış. “Ali” ve “Baba” kelimelerinin her milliyette aynı şekilde söylenmesi, firmaya isim bulma konusunda yardımcı olmuştur ve de şirketin ismi “Alibaba” olarak belirlenmiştir.

Konferans Programı

İstanbul Marriot Hotel’de gerçekleşen konferans, Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt ERPOLAT tarafından açılarak ilk konuşması kendisi yapmıştır. Alibaba’nın tarihçesi, kuruluş, misyon ve vizyonu hakkında birkaç temel bilgiler ile katılımcıları aydınlattı.

20141124 141127 - Alibaba Türkiye Konferansı Istanbul 2014
Alibaba – Michael LEE

Konuşmanın hemen ardından mikrofonu Alibaba İş Geliştirme Başkanı Michael LEE‘ye bıraktı. LEE, Alibaba‘nın şimdiye kadar izlediği ve izleyeceği yolu, gelişim süreçleri ve yan kuruluşları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ortalama yarım saat kadar ingilizce olarak katılımcılara bilgiler veren LEE, yaptığı konuşma ile Alibaba hakkında belkide merak edilen tüm detayları aktarmış oldu.

Merak ettiğimiz ne varsa, aklımıza gelmeyecek soruların bile cevaplarını aldığımız konuşmada Alibaba‘nın ne kadar köklü ve yenilikçi bir firma olmasından öte satıcı ve müşteri ilişkilerini ne denli iyi yürüttüğünü öğrendik.

Michael LEE’nin hemen ardından SONY firmasının üst yetkililerinden başka bir konuşmacıda teknolojinin hatta özellikle de mobil teknolojinin geçmişten günümüzü gidişatı hakkında bizleri bilgilendirdi. 1990’dan bu yana ki teknolojik yenilik ve değişiklikler hakkında slayt eşliğinde örneklerle bizleri geçmişe götürürken gelecekte ise neler ile karşılaşacağımızı ve de ne gibi teknolojik adımların bizleri beklediğini ve de yıllar sonraki yaşantımızın, iş hayatımızı ve günlük hayatımızın ne boyutta olacağı konusunda detaylı bilgiler aktardı.

Vodafone, Google ve Webrazzi firmalarının da konuşmalarının hemen ardından e-ticaret hakkında günümüzdeki gelişmeler ve gelecekte bizleri nelerin beklediği ve e-ticaret piyasasının son durumları hakkında bilgileri de edindikten sonra 5 kişilik bir panel ile konferans son buldu.

Bu konferansın Türkiye’de gerçekleşmesinde katkısı bulunan herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

Hepsiburada

Hepsiburada.com da Neler Oluyor ?

1998 yılından bu yana hizmet veren Hepsiburada.com, Doğan Online bünyesinde yer alan en bilindik, en …

10 Yorumlar

 1. http://www.alibaba.com sitesinin Türkiyedeki içerik sağlayıcısı kimdir acaba?

 2. merhaba fatih bey
  alibabadan aldığım ürün gümrüğe takıldı .4 kiloluk içinde nakış ipi var paket gözlerine büyük gelmiş ve eşim almaya gittinde 300 dolarlık paketi 1000 tleye mal olur demiş . tabi bende disput açtım şimdide satıcı niye almıyorsunuz paketi diyor.param iade olurmu ? 2 hafta önce 2 kiloluk paketi hiç bir sorun çıkmadan teslim ettiler .satıcı EMS ile göndermişti. ne yapmalıyım

 3. Fatih bey Alibabadan ıphone 6 almak istiyorum.Biraz şüphe içindeyim.Yani gönderilcek olan ıphone 6 nın bir sıkıntısı olur mu orjinal midir ? Bana bunun hakkında gmailime mesaj atarsanız çok minnettar kalırım şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla..

 4. China Post Registered Air Mail
  RI164803215CN
  2014.11.09 13:35 (GMT-7): The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)

  26 kasım itibarı ile kargoda bilgi hareketi yok gönderileli 17 gün olmuş. Beklemeli mi? uyuşmazlık mı açmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir