Pil Göndermek veya Pilli Aletler Göndermek

Yazı Başlıkları

Ypil gondermek veya pilli aletler gondermek - Pil Göndermek veya Pilli Aletler Göndermekeni Uluslararası Lityum Pil Yönetmeliği

2016: Havayolu taşımacılığıyla gönderilen Lityum piller için geçerli olan uluslararası düzenlemeler değişmiştir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konseyi, ICAO Teknik Yönergelere bağlı lityum pil koşullarındaki değişiklikleri onayladı. Yeni düzenlemelere uyum, 1 Nisan 2016 itibariyle zorunludur.

  • Yolcu Uçaklarında Lityum İyon Pil Yasağı: Cihazların üzerinde takılı olmayan tüm lityum iyon pillerin yolcu uçaklarının kargo bölümünde taşınması yasaklandı. Bunun sonucunda, tüm lityum iyon pilleri içeren kargo paketlerinin Cargo Aircraft Only (Sadece Kargo Uçağıyla) etiketiyle gönderilmesi zorunluluğu getirildi. UPS’in dağıtım ağındaki bazı lokasyonlara paket gönderiminde yolcu uçakları kullandığı için, lityum iyon pilleri içeren paketlerde bu bölge ve lokasyonlarda paket gönderiminde kısıtlamalara sebep olabilir. Bu kısıtlama ekipman ile paketlenmiş lityum iyon pilleri ya da cihaz icerisinde bulunan lityum iyonlu paketleri etkilememektedir.
  • Şarj Durumu ile ilgili Kısıtlamalar: Kategori II batarya ve pilleri dahil, Lityum iyon pillerde ve bataryalarda 30% doluluk orani. Bu limit, cihazin icindeki pil veya cihaza dahil edilmis piller icin gecerli degildir.
  • Ambalaj Miktarı ile ilgili Kısıtlamalar: Göndericinin bir gönderide birden fazla Kategori II kapsamındaki ürünleri (sadece piller) göndermesine izin verilmez.
  • Overpack ile ilgili Kısıtlamalar: Overpack paketler içerisinde Kategori II kapsamında en fazla  8 pil veya 2 batarya içerebilir – (yalnızca piller)
  • Pil Paketlerinin Ayrılması: Gönderici lityum pil gönderilerini (sadece piller) diğer kargolardan ayrı yapmalı.

2015: Lütyum metal bataryalarının havayolu gönderimiyle ilgili kurallar değişti. Yeni düzenlemeye zorunlu uyum 1 Temmuz 2015’den itibaren geçerlidir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yayınlanan yönetmelik, yolcu uçağında (ana ürününden ayrı olarak) lityum metal piller taşınmasını yasaklamıştır. Sonuç olarak, UPS bu gönderilerin taşınmasına Uluslararası Tehlikeli Mallar (IDG) ağı içinde sınırlandırma getirecektir.

Lityum Metal Batarya Gönderici Ön Onayı

1 Temmuz 2015 ten itibaren geçerli olmak üzere, UPS Air servisi ile ekipman olmadan (UN3090) lityum metal bataryaları göndermek isteyen varolan ve yeni müşterilerimizin ön onay almaları gerekmektedir.

Bu şart, tehlikeli madde kuralları gerektiren gönderilerin yanı sıra tüm lityum metal batarya gönderileri ve kısmen tehlikeli madde olarak tanımlanmış gönderiler ( küçük pil ve bataryalar ) için de geçerlidir. Tehlikeli madde kurallarının uygulanması gereken gönderiler, tüm tehlikeli madde gönderi evraklarını ve standart sözleşme dışında UPS Tehlikeli Madde Gönderi Sözleşmesi gerektirir.

Pil Türleri

Günümüzde pek çok pil çeşidi bulunmaktadır ve bunların bazıları UPS’in yetkili olduğu tehlikeli mallar hizmet bölgesi dahilinde sözleşmeli göndericiler tarafından gerçekleştirilebilen taşımalarda tehlikeli mallar olarak belirlenmiştir.

Kurşun asitli piller: Arabalarda, elektrikli tekerlekli sandalyelerde, bilgisayarlarda kullanılan bazı kesintisiz güç kaynaklarında ve diğer uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Yüksek oranda aşındırıcı asit içeren bu piller kısa devrelerden kaynaklanan yangınlara neden olabilir.

Uluslararası kurallar kapsamında test edilmiş ve onaylanmış akmaz pillerin tehlikesiz mal olarak taşınmasına, çatlamış kaplardan yüksek sıcaklıkta sızmayacaklarının kesin olması şartıyla izin verilir. Piller ve paketler aynı zamanda “AKMAZ” veya “AKMAZ PİL” olarak işaretlenebilir.

Lityum metal ve lityum iyon piller: Bu piller yeniden şarj edilebilir veya edilemez güç kaynaklarıdır ve bilgisayarlar, cep telefonları, kameralar ve diğer küçük elektronik cihazlarda yaygın olarak kullanılırlar. Lityum piller düşürülmeleri, bir yere çarpmaları ya da kısa devre yapmaları halinde, parlayarak yangına sebep olabilecek derecede tehlikeli miktarda ısı üretir. Bu tarz gönderilere özel kurallar konur. Bu şekilde tehlike içeren gönderiler sadece UPS ile anlaşmalı firmalardan tehlikeli gönderi yapılabilecek yerlere özel dökümanlarla alınabilinir. Bu tarz lityumlu gönderiler UPS tarafında tehlikeli madde kapsamında taşınamaz.

Diğer Piller: Çoğu kuru hücreli pil (örneğin AA, C, D pilleri) tehlikeli madde olarak düzenlemeye tabi olmasa da, tüm piller, pillerin ve kutup başlarının korumasız olması halinde kısa devre yaparak yangına sebep olabilir.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

“Aliexpress yılbaşı indirimleri ne zaman?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aliexpress yılbaşı kampanyaları her yıl olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir