Aliexpress & PTT Kargo Rehberi

ptt kargo - Aliexpress & PTT Kargo RehberiHangi gönderiler gümrüğe sunulmaktadır ?

Kapsam değeri 75 EURO’nun üzerinde olan mektup postası gönderileri ve APG’ler ile kapsam değeri ne olursa olsun tüm koliler gümrük muayenesine sunulmakta, yapılan muayene sonucunda alıcısına teslim edilmesinde sakınca görülmeyenler, varsa vergi ve ücretleri tahsil edildikten sonra adreste alıcılara teslim edilmektedir. Gümrükçe bilgi belge istenmesi halinde ise gönderi alıcıları e-Telgraf yoluyla bilgilendirilmekte, gerekli bilgi belgenin sağlanması durumunda prosedür tamamlandıktan sonra kapsamının ithaline izin verilenler alıcı adreslerine gönderilmekte, izin verilmeyenler ise çıkış merkezine iade edilmektedir.

Posta yoluyla gelen 75 EURO’luk Eşya Muafiyeti ne demektir?

Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye mektup, koli ve APG içinde gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 75 EURO’yu geçmeyen her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır. (Bu durumun süreklilik arz etmesi halinde gümrükçe ithalat rejimi uygulanabilmektedir.)

Sipariş ettiğim kargonun içinden istediğim ürün çıkmadı, dolandırıldım, ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda gönderici konumunda bulunan satıcı firma ile yaptığınız sözleşme mesafeli sözleşme olduğundan ve sipariş edilen ürün de PTT tarafından bilinmediğinden, PTT’nin bir sorumluluğu bulunmamakta olup, konu hakkında Tüketici Hakem Heyetleri veya Cumhuriyet Başsavcılıkları’na müracaat edebilirsiniz.
Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmamak için internet veya telefon aracılığıyla yaptığınız alışverişlerde göndericiden “Kontrollü Teslim” ek hizmeti talebinde bulunabilirsiniz. Bu ek hizmet ile postaya verilen kargo ve APS Kurye gönderilerinin içeriğini teslim almadan önce görme, kontrol etme ve reddetme hakkınız bulunmaktadır.

Gönderi teslim alırken veya postaya gönderi verirken kimlik göstermek zorunda mıyım?

Posta hizmeti satın alan ya da başkası tarafından satın alınmış bir posta hizmetinin muhatabı olarak yararlanan gerçek kişilerle ilgili olarak tüm tarafların haklarını koruma amacı ile PTT tarafından ilgililerinden kimliğini ispat etmesi, kimlik/belge göstermesi istenebilir ve ibra edilen kimlik ya da belge ile ilgili bilgiler, adres ve iletişim bilgileri kayıt altına alınabilir. PTT tarafından kayıt altına alınan kişisel bilgiler temin amacı dışında kullanılmaz ve PTT tarafından korunur. Kimliğini ispat etmeyen kişilere PTT’nin hizmet verme zorunluluğu yoktur.

PTT’ye verdiğim kayıtlı gönderimin son durumunu nasıl öğrenebilirim?

Kayıtlı gönderinin kabulünde gönderi üzerine yapıştırılan 13 haneli barkod numarası ile www.ptt.gov.tr adresinde “Gönderi sorgulama” sayfasından gönderiye ait son işlem durumu görülebilmektedir.

Kayıtlı gönderi nedir ve kimlere teslim edilir?

Kabulünden teslimine kadar kayda tabi tutulan, Mektuplar, Posta kartları, Basılmış kağıtlar, Yurtdışı çıkış ve varışlı küçük paketler, Görme engellilere özgü yazılar, Tebliğ evrakı ve mazbataları, Posta kolileri veya kargoları, Kargolar, Telgraf gönderileri, Telepost (Faks) gönderileri, Posta havaleleri ve haber kağıtları, Acele posta gönderileri, Turpex gönderilerine, denir.
Kayıtlı gönderiler alıcılarına yada alıcı adına gönderiyi teslim alma hak ve yetkisine sahip kişilere imza karşılığı teslim edilir.

Adıma kargo gönderilmiş ama evde/iş yerinde değildim. Gönderimi nasıl teslim alabilirim?

Alıcı adresine teslim edilmek üzere getirilen kargolar, alıcının adresinde bulunamaması halinde adrese haber kağıdı bırakılarak kargo adrese en yakın PTT iş yerine teslim edilir. Bu durumda adresinize kargonuzun hangi PTT iş yerine teslim edildiğine dair haber kağıdı bırakılır. Bekleme süresi dolmadan, geçerli bir kimlik belgesi ile ilgili PTT iş yerine müracaat ederek gönderinizi teslim alabilirsiniz. Bu süre zarfında teslim alınmayan gönderiler göndericisine iade edilmektedir

Popüler Aramalar

  • aliexpress ptt kargolari nasil teslim ediyor

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

aliexpress alisveris rehberi zahiridunya net 310x165 - Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

Aliexpress Üzerinden Yılbaşı Süsleri Siparişi

“Aliexpress yılbaşı indirimleri ne zaman?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aliexpress yılbaşı kampanyaları her yıl olduğu …

Bir Yorum

  1. 02/06/2018 tarihli ve RM968228705CN gönderi numaralı ürünüm PTT teslim edilmiş. Acaba ne zaman adresime teslim edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir