Petek Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

zahiridunya net petek temizligi nedir nasil yapilir - Petek Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Neden Petek Temizliği İnternette sıkça dolaşan neden petek temizliği sorusunun cevabını bizim yanıtlamamız gerekir. Sonuç itibariyle petekleri kullananlar bizleriz. Nasıl elektriğimiz ya da internetimiz kesildiğinde ilk aklımıza gelen servisi arayıp konuyla ilgili bilgi topluyor isek, peteklerimizde ilk kullanmaya başladığımızda aldığımız ısı ile şu an ki ısımız aynı performans da değilse temizlik vakti gelmiş demektir diyebiliriz. Evet ciddi bir ısı kaybından söz etmek bu konuda doğru tespit olabilir. Özellikle uzun süre yapılmamış temizlik sonrası daha verimli bir ısı alacağınızın garantisini verebiliriz.

Doğalgazın ısıtma prensibinden biraz bahsetmek gerekirse size en kısa ve basit olarak şöyle anlatabiliriz. Şebeke suyunuz kombinize ulaşır ve ısınarak tesisat hatlarınızdan peteklerinize sıcak su pompalanır. Gelen sıcak su petekleriniz içerisindeki ince hatlardan geçerek peteklerinizin ısınmasına ve ısı derecesi düşen su tekrar kombinize tekrar ısıtılmak için gönderilir. Bu işlem çok hızlı bir şekilde kombiniz açık olduğu sürece tekrarlanır. Buraya kadar normal ilerleyen süreç normal çalışmada sizlerin de gözlemeyebildiğiniz kısımdır. Peki gözlemleyemediğimiz kısım mı? Şebeke suyundan gelen kireç ve küçük kirli parçacıklar kombinizin filtresinde kalır.

Kirlenen filtre zamanla işlevliğini yitirmesi ile birlikte aradan kaçan küçük tanecikler peteklerinizin ve tesisat borularında birikmeye başlar. Zamana bunu yaydığımızda hepimizin hayal edebileceği gibi küçük dediğimiz ufak pislikler büyük tortulara yol açacaktır. Bu bize az ısı ve sessiz bir şekilde çalışan peteklerimizde ses yapmaya başlayacaktır. Isınmadığını düşündüğümüz evimiz için kombimizin derecesini bir kademe daha yükseltiriz. Daha sonra daha soğuk günlerde bir kademe daha. Ay sonu gelecek fatura eminim ki gülümsememizi alacaktır bizden. Yüksek fatura hesaplarımızın dengesini bozabilir. Birde bunu kış ayına yaydığımızda uzun bir süre böyle yüksek ücretlerde fatura ödememiz kaçınılmaz bir hal alır. Aslında daha düşük derecelerde ısınmak varken bunu ödemek biraz daha acı verir bizlere. Petek temizliği de tamda bu konuda devreye giriyor.

Petek temizliği periyodik bir süre zarfında yapıldığında daha verimli çalışan kombiniz daha fazla ısının kaybını önleyecek ve petekleriniz daha verimli bir şekilde bulunduğunuz ortama ısı yayacaktır. Böylece gülmeyen yüzünüz artık daha düşük faturalarda kış gününde tekrar gülümsemeye devam edecektir. Petek temizliğinizi aksatmayınız yüzünün hep gülümsesin.

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

logo 1 - Müzik Organizasyon; Leventisiktekinproject.com

Müzik Organizasyon; Leventisiktekinproject.com

Eğer müzik organizasyon grubu arıyorsanız bakmanız gereken belli başlı kriterler var ama baştan söylemeliyim ucuz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir