Anasayfa » Alışveriş » Aliexpress » Aliexpress Hatalı Adres Yazmak, Adres Hatası Çözümü

Aliexpress Hatalı Adres Yazmak, Adres Hatası Çözümü

Aliexpress hatalı adres
Aliexpress hatalı adres

Merhaba, bu yazımızda birçoğumuzun karşılaştığı hata olan “Aliexpress hatalı adres yazımı” ve aliexpress adres oluşturma sorunu hakkında çözüm için birkaç püf nokta göstereceğiz.

Adresinizi yanlış yazmış olabilirsiniz, adresiniz değişmiş olabilir ya da yurtdışı alışveriş siteleri Türkçe tabanlı olmadığı için anlam karmaşasından dolayı yanlış yere yanlış adres bilgileri yazmış olabilirsiniz. Sonradan düzeltilmesi çok zor bir konu olmasından kaynaklı ne yazık ki çok dikkat edilmesi gereken bir husus.

Aliexpress Adresimi Nasıl Yazabilirim?

Sokak/Cadde/Bina/Semt gibi özel isimler tüm dünyada evrensel olmakla birlikte farklı bir dile çevrilerek yazılmaz. Örnek olarak sokak adınız “Ateş Sokak” ise siz sipariş ekranında adresinizi yazarken “Fire Street” yazarsanız çok yanlış olur. Özel isimler değişmediğinden dolayı olduğu gibi yazmanız yeterli olacaktır. Çünkü o paket Türkiye sınırlarına girdikten sonra PTT dağıtım görevlileri yani Türkler teslim edecek size. Fire Street yazıp insanların kafasını karıştırmaya gerek yok 🙂

Aliexpress Adresimi Yanlış Yazdım, Ne Yapabilirim? Aliexpress Adres Kabul Etmiyor

Aliexpress Hatalı Adres Yazımı

En başta da söylediğimiz gibi adres ya da diğer bilgileri yazarken bir hata yapmışsanız ne yazık ki dönüşü yoktur. Aliexpress hatalı adres yazımına bağlı olarak tabi bu sorun değişecektir. Eğer ili yanlış yazarsanız o paket size ulaşmaz. Telefon numaranız yada apartman numaranız yanlış ise çok sorun olmaz.

Aliexpress adres oluşturma sorunu gibi durumlarda, hatayı fark ettiğiniz an siparişi iptal ediniz. Eğer iptal etme sürecini aşmış iseniz ya da ürün kargoya teslim edildiyse hemen satıcıya konuyu aktarın. Eğer kargoya verilme süresi çok olmadıysa adres düzeltme işlemi yapılabiliyor (düşük ihtimal).

Aliexpress Adresim Hatalı Olduğu İçin Kargom Geri Döndü

Aliexpress Hatalı Adres

Adres hatasından dolayı size teslim edilmeyen kargoları PTT üzerinde takip etmenizde fayda vardır. Size verilen takip numarası aracılığı ile Türkiye’ye giriş anından itibaren son dağıtım şubesine kadar takip edip dağıtıma çıkacağı gün şubeye ulaşarak şubeden elden teslim alabilirsiniz.

Bu sürece yetişemediğiniz durumlarda ne yazık ki kargo geri dönecektir. Bu durumda da hemen satıcıya Dispute açmanızı tavsiye ederim. (Dispute(Uyuşmazlık) Nasıl Açılır, Nedir?). Bu sayede satıcıya ürünün iade gittiğini belirterek ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

 


Aliexpress Hatalı İlçe Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken teslimat adresi olarak yazdığınız bilgilere oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Adres yazarken bulunduğunuz ilçe bilgisini yanlış yazmanız durumunda bulunduğunuz ilin büyüklüğüne göre bu kargonun sizlere ulaşma ihtimali oldukça düşecektir. Küçük illerde belki çok sorun olmaz ancak İstanbul, Ankara, İzmir v.b büyük kentlerde ilçe bilgisi olmadan bir paketin sizlere ulaşabilmesi çok zor olacaktır.

Aliexpress Hatalı İl Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken hatalı adres yazma konusunda eğer hataya neden olan kısım il seçimi ise ne yazık ki çözüm ihtimali sıfırdır. Bu noktada ürün ile ilgili iade edebilme hakkınız başladığı zaman sipariş işle ilgili iade-dispute talebi oluşturmanızı öneririz. İl en belirleyici adres basamağı olduğu için il yazımının hatalı olması ürünün sizlere ulaşmasını imkansız kılacaktır. Aliexpress üzerinden ürün iade etmek ve dispute açmak gibi konularda sizlere yardımcı olabilecek konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Aliexpress Hatalı Posta Kodu Yazma Sorunu

Aliexpress üzerinden sipariş verirken teslimat adresi yazdığınız alana posta kodunu hatalı girmeniz durumunda bu hata sizlere çok büyük bir kayıp sağlamayacaktır. Posta kodu, PTT adres tespit sisteminin basite indirgenmiş en önemli özelliklerinden biridir ancak insanlar posta kodu kullanımına alışkın olmadığı için sadece adresinizin %100 doğru yazılmış olması, sipariş verdiğiniz ürünün sizlere ulaşması için yeterli olacaktır.

Aliexpress v.b yurtdışı alışveriş sitelerinden sipariş veren Türk kullanıcıların neredeyse %60’ı posta kodunu ya hatalı giriyor ya da gerçeğin dışında bir kod yazıyor.

Aliexpress Hatalı İsim Yazma Sorunu

Sipariş verirken alıcı olarak bir kişi tanımlarken yapılan en büyük hata alıcı adının yanlış yazılmasıdır. Alıcı adı bölümüne “ev”, “iş”, “okul” v.b metinler giren birçok kullanıcı bulunmaktadır. Aliexpress üzerinden verilen siparişin takipli kargo ile gönderilmesi, hatalı yazdığınız alıcı adı nedeni ile paketin sizlere ulaşmayacak olmasına neden olmaktadır. PTT, takipli kargoların teslimatında kimlik teyidi aldığı için alıcı isminde bambaşka bilgiler yazan paketleri teslim etmeyecektir.

Aldığınız ürün eğer takipsiz kargo olarak sizlere gönderildi ise teslim alma ihtimaliniz çok yüksektir. Çünkü bu paketler PTT tarafından daire kapısına teslim edilmez, apartman içerisinde bırakılır. Böylelikle herhangi bir teyit yapılmayacağından sorun yaşama ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır. Alıcı adı yazımında ki birkaç harf hatası çok mühim değildir ancak alıcı adının bir kişi/insan adı olduğundan emin olmanızı öneririz.

Popüler Aramalar

 • aliexpress adres nasıl yazılır
 • aliexpress adres sorunu
 • aliexpress adres yazma
 • aliexpress adres
 • aliexpress adres yazma sorunu
 • aliexpress sevkiyat adresi
 • aliexpress adres hatası

Hakkında fatihmertcan

Yazıyorum, o halde varım! Wordpress + Kahve = Keyif

Bunları da okuyun

zahiridunya net aliexpresste bu haftanin en cok satilan elbiseleri 310x165 - Aliexpress'te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Aliexpress’te Haftanın Elbiseleri (14.10.2016)

Ürün Görseli Ürün Adı Fiyat Avantaj Maxi Plus Size Women Floor-Length Black White Autumn Lace …

228 Yorumlar

 1. Evin no sunu yanlışlıkla 1073 yazmışım ama no yu 2kere yazmışım 2.sinde doğru yazmışım yani 107 ürün elime ulaşırmı

 2. Selamlar,

  Çocuğuma ufak bir otobüs almak istedim 6,96-$ . Ürünüm geldi. Ama ekranda gördüğüm gibi değildi. Bende sayfadan mesaj attım. Ürün beklediğim gibi değil iade etmek için ne yapmak gerekir diye. Onlarda bir sebep istediler kanıt istediler. Bende resmini çekip koydum bu ürün bu fiyata çok fazla diye. Sonra mesaj atmak istedim bir daha kara listeye alınmışım diye mesaj geldi ve mesajım gitmiyor. Ürünüde açtım ürün hala elimde ücret 2 tl eksik hesabıma iade olmuş. Şimdi ürünü nasıl göndereceğim, ya da ne yapmam gerekir. Bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

  • Ürün için ödenen ücret iade edildi ise ürünü geri göndermenize gerek yoktur. Eksik tutar yatması da ödeme yapılan gün ile iade günü arasındaki dolay kuru farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

   • Sonra bana dönüş yapmasınlar yok ürünü göndermediniz gecikmesi ile beraber ödeyin diye. Hakka da girmek istemiyorum.

    Birde ufak siparişler verdim 10 tane gibi. 01.11.2018 tarihinde verdim hala teslimat tarihi 30 gün var demekte. bu normal mi.

    • Eğer ürünü geri isteseydiler, önce ürünü göndermenizi ve kargo numaranızı girmenizi isterlerdi. O yüzden herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ürünlerin teslimat süreleri 30-60 günü bulabilmektedir, bu nedenle süre dolumuna kadar beklemenizi öneririz.

 3. Ümraniye Armağanevler mahallesinde oturuyorum. Posta kodunu girmeme rağmen kabul etmiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ben nerede hata yapıyorum.

 4. Adresimi yazıyorum fakat olmuyor sipariş vermek istiyorum lütfen yardım mail adesıme yazarmısınız napmam lazım

 5. İbrahi akbıyık

  Sa abi lütfen cevap verirmisim ben sipariş verdim
  ama adresimi yazarken mahalle tarafında benim mahallem 75. yıl caddesi
  Ama ben 75. YüzYıl caddesi yazım yanlışlıkla İngilizce yazdığım için kargom gelirmi abi lütfen yazarmışım posta kodunuda yazdım olmazsa postanedem gidip alırım

 6. Merhaba ben de adresimi doğru verdim fakat bizim sitenin 2 girişi var ve ben kendi sitemizin değil de diğer sitenin numarasını yazdım acaba sorun olur mu olursa da beni ararlar mı lütfen acil cevap verin

 7. Ali eksprese ilimi yazıyorum ama english please only diuor nasıl düzeltebilirim

 8. İlçe kısmına yanlışlıkla mahalle adını yazdım. Adresin geri kalan tarafı tamamen doğru (posta kodu dahil). Ürünün elime ulaşma ihtimali düşük müdür?

  • Yazdığınız adres anlaşılır durumda mıdır acaba? Mevcut hali ile sizce adres bulunabilir mi?

   • Benim için yeterli gibi görünüyordu. Yalnızca ilçe kısmına mahalle adı girmiş olmam tedirgin etmişti ama yine de geldi ürün. Belki şans yardım etti belki de ptt çalışanları özen gösterdi işlerine; ben de bilmiyorum.

 9. ben il de hata yaptım ama posta kodunu doğru yazdım elime ulasır mı

 10. Ben il ilçe sokak yazdım ama mahalleyi yazmamış şilaristen sonra farkettim acaba bana ulaşır mı kargom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.